Bydlení z garáže v devíti krocích – vhodné nejen pro studenty

Bydlet v garáži může být osobní volbou, ale i nutností. Obývat ji můžete dlouhodobě nebo pouze přechodně, pokud plánujete například rekonstrukci domu. Výtečným nápadem učinit z garáže malou bytovou jednotku může být i v případě, že máte doma studenta, který básní o vlastním bydlení. Takto si zkusí žít sám a přitom jej máte stále na dosah.

Ta nejmenší garsoniéra musí mít podle norem 16 m². A úplně ta nejmenší garáž na malé auto má 13, 57 m². To je téměř stejná velikost. Většinou si však lidé pořizují garáže větší, protože nepočítají s tím, že by celý život jezdili v maličkém autě. Člověk neoplývající zrovna hromadou financí, který navíc řeší bydlení, může takto získat střechu nad hlavou za docela solidní peníze. Samozřejmě, že předělávka garáže na bytovou jednotku něco stojí. Kolik peněz, času a iniciativy do toho vložíte, záleží jen na vás. Odpovězte si na otázky, zda bude garáž k bydlení sloužit krátkodobě či dlouhodobě. Nakonec ji můžete využívat i jako letní ubytování pro návštěvy.

Jak z garáže udělat bydlení?

Ze všeho nejdříve ji musíte vyklidit a uklidit. Zbavit špíny, prachu, mastnoty, skvrn, pilin, hlíny a prostě veškerého nepořádku.

Odstraňte z ní vše, co tam bylo, a najděte těmto věcem nové místo, případně je prodejte a získáte další peníze na rekonstrukci.

Ujistěte se, že nemáte žádné problémy s vlhkostí. Zkontrolujte stěny, podlahy, strop. Vlhkost může pocházet z deště (špatné okapy, střecha), ale i ze země. Vlhkost nejenže zapáchá, ale je příčinou plísní, která je zdraví škodlivá.

Zkontrolujte stav oken, dveří, těsnění. Pravděpodobně je budete měnit. Pokud tam okno není, budete muset nějaké zbudovat. Totéž se týká dveří. Vrata asi moc vhodné nebudou.

Jakmile máte uklízeno, odstraněny závady, zbudovaná okna, dveře, přichází na řadu malování a další úklid. Stavební úpravy se neobejdou bez nepořádku.

Připravte si rozvrh, kde co bude a přivezte si nábytek. Ten může být nový, ale i darovaný, případně koupený z druhé ruky. To už záleží, kolik financí chcete do tohoto projektu investovat.

Nainstalujte umyvadlo, dřez, toaletu, sprchu, která může být spojená s vnějším odtokem. Na tento krok budete patrně potřebovat odborníky a pomocníky.

Rozdělte si zóny na kuchyni a ložnici. Možností, jak rozdělit jednotlivé zóny i na tak maličkém prostoru existuje vícero. Mnohdy jsou garáže stavěny tak, že mají vysoké stropy, pak můžete zbudovat patro na spaní.

Nezapomeňte na topení. V létě by vám bylo hej, ale v zimě by vám drkotaly zuby a bydlení z garáže by se proměnilo na noční můru. Vytápění musí být bezpečné a splňovat veškerá bezpečností opatření – opět práce pro odborníky.

Pro koho je toto bydlení vhodné?

  • Pro všechny, kdo neoplývají finančními prostředky na stavbu domu
  • Pro začínající mladé páry
  • Pro studenty
  • Single lidi po rozvodu, kteří nemají kam jít
  • V případě, že podnikáte rekonstrukci domu, jako přechodné řešení
  • Garáž nemá žádné využití a uvítáte letní ubytování pro hosty
  • Pro starší lidi, kteří přenechali dům mladým (lze snadno zbudovat bezbariérově)

Obrázek: tinyhouseblog.com