Bydlení v malých prostorách – neboli jak se dnes říká v tiny house – se stále víc rozšiřuje. Americká učitelka zvolila takový život pro sebe a své dva psy.
Bydlení v malých prostorách není jen přijetím minimalistického stylu. Spousta lidí tak řeší svoji finanční situaci. Pořídí si zkrátka malý, ale vlastní domek a nemusí se většinou vůbec zadlužit. Anebo jen minimálně. Je totiž mnohem lepší mít dům maličký, ale svůj, neboť nájmy po celém světě vzrůstají závratným tempem. Lidé bez dluhů získají kontrolu nad svými financemi a najdou obnovený pocit klidu ve svém každodenním životě.
La Belle Idée
K této již poměrně velké skupině majitelů tiny house se přičlenila i Shana, učitelka z Colorada. Její příběh se podobá mnohým dalším, ale takový už je život. Shana posbírala odvahu a získala nezávislost. Finanční i faktickou. Bez předchozích zkušeností v oblasti stavebnictví se pustila do projektu, který by mnohé odradil. Její cesta k dokončení malého domu na kolečkách byla plná výzev. Od technických detailů stavby až po překonávání administrativních a částečně i finančních překážek.
Shana se však nevzdala, a dokonce se podělila o své zkušenosti s ostatními, kteří její příběh sledují na sociálních sítích. Možná, že pro ně bude inspirativní a oni sami se vydají na podobnou cestu. Shana svůj tiny house pojmenovala „La Belle Idée“, což znamená „krásný nápad“. Její nové bydlení je důkazem, že s odhodláním a přiložením rukou k dílu je možné dosáhnout výjimečných věcí. Investice na pořízení tiny house činila 50 tisíc dolarů, tj. něco kolem 1,1 milionu korun.
Rodiče pořídili dvojici malých domků pro sebe a své dcery. Žijí si jako milionáři
Minimalistický způsob života
Shana patří k těm jedincům, jimž jednoduchost, efektivita a pohodlí, které dokáže i malý domek nabídnout, přináší dokonalý soulad s vlastními hodnotami. Žena si cení takového životního stylu, neboť jen tehdy člověk dokáže odlišit, co je v životě podstatné a co zbytečné. Život v malém domku je o spojení s přírodou, ekologii a prožitcích a komunitě. Nikoliv o hromadění zbytečných věcí za drahé peníze a jejich uskladňování ve velkých domech.
Shanin maličký domov tuto filozofii potvrzuje a ztělesňuje. Dokázal jí totiž poskytnout vše, co potřebuje k životu. Bez hromadění zbytečného majetku či nadměrného prostoru. A peníze využije přínosnějším způsobem, než za nepotřebné předměty nebo drahý nájem. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali o Brigittě, učitelce v důchodu, která dokonce zvolila za svůj domov zrekonstruovaný starý přívěs.
Napište komentář