Bydlení v podkroví aneb život pod střechou přináší svá úskalí

Podkrovní byty jsou velmi žádané a vyhledávané, ovšem jen málokdo si uvědomuje nástrahy tohoto atypického bydlení, které je sice okouzlující, ale vysoce nevhodné pro osoby s pohybovým omezením či starší osoby.

Pravděpodobně se každý alespoň jednou za život zasnil a zatoužil po bydlení v podkroví, které nabízí atypické šikminy, krásný výhled do okolí a rustikální dřevěné trámy. Mimo svého nepopíratelného kouzla však takové bydlení přináší i mnohá úskalí, která mohou život v podkroví značně zkomplikovat. Přemýšlíte-li nad půdní vestavbou či pořízením podkrovního bytu, přehodnoťte plusy i mínusy, aby se bydlení snů brzy neproměnilo v trápení.

Podkroví a nábytek na míru

Prvním problémem, se kterým je nutné počítat je množství zkosených stěn, šikmin, vikýřových výklenků a různých koutů, které jsou hůř dostupné. Je vám asi jasné, že běžný nábytek zde nemá šanci a rozměrově pasovat nebude. Zkosené stěny ubírají z obytné plochy, není tedy ničím neobvyklým, že se život v podkroví stává bojem o úložné prostory. Ideálním řešením je nábytek zhotovený na míru. Zde musíte počítat s větší investicí.

Máte dobrou fyzičku?

Ačkoliv jsou půdní vestavby spojeny s krásným výhledem, patří k nim pochopitelně i větší počet pater. V bytových novostavbách může tento problém vyřešit výtah, ale to je méně častá varianta. Spíš počítejte s tím, že budete muset několik pater vyjít po svých. Mimo fyzičky pamatujte na zdravotní stav a výhledově myslete na budoucnost, je-li vaším snem pořídit si bydlení, kde setrváte další desítky let. Pokud je vám 40 let, máte dobrou fyzičku a těšíte se dobrému zdraví, pak žádný problém, ale co za 15 až 20 let? Pamatujte tedy i na tento nedostatek.

Kvalita izolace a klimatizace

Kvalita izolace je v těchto případech stěžejní, protože právě ona rozhodne o teplotách v prostorách pod střechou především v létě a o tom, zda bude či nebude do bytu zatékat. Pokud je takový byt před rekonstrukcí, myslete na to, že v létě může být v bytě pořádné horko, které umocní i střešní okna. Nehodláte-li tedy prožít léto ve skleníku, pamatujte na investici do klimatizace a zatemňovacích rolet.

Dalším problémem, který si jen málokdo uvědomuje je hlučnost při dešti, kdy kapky bubnují do oken tak, že vám to v noci mnohdy nedá spát. Pokud nemá půdní vestavba kvalitní izolaci, může se objevit i zatékání vody, což je nežádoucí a vede ke vzniku plísní.

Obrázek: homedit.com