Jak bydlí chudí lidé aneb sardinky v kóji

Jak bydlí nejbohatší lidé světa, jsme si už psali. Dokonce jsme si ukazovali i nejpodivnější stavby světa nebo jak bydlí pejskové Paris Hilton. Je načase podívat se také na to, jak bydlí ti nejchudší. Oproti nim budete mít dojem, že bydlíte v paláci, přestože obýváte malý byt.

Přemýšlíte nad tím, jak útulně a prakticky zařídit malý byt 2+1 a klejete přitom, že by to chtělo něco většího? Pak věřte, že vaše problémy zda koupit patrovou postel nebo rozkládací pohovku jsou maličkost.

Bydlí jako sardinky…

V Číně chudí spoluobčané bydlí doslova jako sardinky. Čínský inženýr tak vyřešil otázku bydlení pro ty nejchudší. Bydlí v kapsli (dvoumetrové obytné kóji). Ovšem tato kapsle je vhodná pouze pro ty, jež netrpí klaustrofobií. Obytná kapsle je menší než kajuta, ale na druhou stranu chudí Číňané bez domova dávají zavděk i těmto dvoumetrovým prostorám, tak trochu připomínající scifi (moderní králíkárny).

Ať už jde o mladého člověka, který dokončil sotva školu a nemá práci, tudíž ani prostředky na bydlení včetně vybavení nebo o starší lidi, kteří mají problém sehnat práci. Než tedy začnete nadávat na váš malý byt, uvědomte si, jaké štěstí právě máte, že můžete bydlet ve svém a ještě rozhodovat o nákupu nábytku.

Kolik taková kóje stojí?

Za takový pidi byt (kapsli) zaplatí nájemník 250 yuanu (cca 700 Kč). Nemá vlastní koupelnu ani toaletu. Společné sociální zařízení se nachází v hlavním komplexu budovy a je vždy určeno pro stanovený počet nájemníků. Bydlení pro chudé navrhl osmdesátiletý inženýr Chuang Ž‘-sin, kterého inspirovaly tokijské hotely ve tvaru kapslí. Pravdou totiž je, že spousta studentů a chudobných lidí nemá kde hlavu složit. Takže jsou i za tyto maličkaté prostůrky rádi. Neprší jim na hlavu a nehrozí nebezpečí tak, jako na ulici.

Noc v takovém hotelu 1,3 x 2 metry je trhákem, protože jde o levnou záležitost (262 Kč) na noc. Jenže něco jiného je přespat jednu noc v hotelu a něco jiného v takové králíkárně bydlet. Pokud člověk klaustrofobií netrpí, pak hrozí, že si vypěstuje pořádnou ponorku.

Obrázek: dailymail.co.uk