Zbyla vám po uvaření ranního šálku kávy sedlina? Rozhodně ji nevyhazujte, v domácnosti i na zahradě nalezne další využití

Fotografie: Pixabay

Kávová sedlina se hromadí v leckterých domácnostech, kde s oblibou rodina popíjí lahodné espresso. Většinou tento přírodní materiál končí v koši, to je ale velká škoda. Lze jej totiž použít na celou řadu jiných věcí.

Jak upotřebit kávovou sedlinu?

Zde je výčet praktických činností, na které lze upotřebit kávovou sedlinu:

Hnojení rostlin: kávovou sedlinu můžete jednoduše použít i k hnojení pokojových či venkovních rostlin. Předtím však kávu pečlivě vysušte na novinách, aby neplesnivěla. Sedlina dodá zeleni mnoho živin. Výborně prospívá zejména mrkvi.

Hubení škůdců: silné aroma kávové sedliny způsobí to, že škůdci nebudou mít šanci. Spolehlivě tak ochráníte své pěstované plodiny.

Dokonalá součást kompostu: pokud jste si založili na zahradě kompost, určitě do něj kávovou sedlinu také přidejte. Bude výživnější. Pozor ovšem na to, aby káva nebyla plesnivá.

Fotografie: Pixabay

Jako přírodní čistidlo na nádobí: ulpěly na vašem hrnci nebo pánvi hrubé nečistoty? Kávová sedlina bude působit jako perfektní čistící prostředek! Hlavně za něj nic neutratíte.

K neutralizaci pachů v lednici: když dáte kávovou sedlinu do misky a pak jí uložíte v lednici, dokáže absorbovat intenzivní a nepříjemné pachy. Přímo je pohltí do sebe.

Zářivý dřez a nezapáchající odpad: kávovou sedlinou také dobře vyčistíte dřez (působí jako přírodní abrazivum). Kromě jiného pohltí i zápach z odpadu.

Peeling na ruce: kávová sedlina rovněž vyhladí pokožku na rukou a absorbuje nepříjemný odér z pokožky po vaření ryb nebo česnekového pokrmu.

K revitalizaci poškrábaného nábytku: zaznamenali jste na nábytku škrábance? Pak je přetřete hadříkem namočeným v kávové sedlině.

Další skvělé tipy, díky kterým kávovou sedlinu využijete v domácnosti

Kupujete v drogériích drahé osvěžovače vzduchu? Až vyzkoušíte kávovou sedlinu, tak přestanete. Kávu umístěte do misky a nechte vypařovat. Po několika dnech vyměňte za jinou, aby neplesnivěla. V letních měsících se vám bude sedlina z kávy také hodit. Až ohniště vyhasne, nasypte jí dovnitř. Tím zabráníte víření popela.

Fotografie: Freepik

Pokud jste zruční, můžete si dokonce vyrobit vlastní kávovou svíčku. Do vosku přisypte trochu sedliny. Káva se tak rozvoní po zapálení svíce po celém bytě či domě. Výborné výsledky má kávová sedlina i co se týká kosmetiky. Použít ji lze na pleťový či tělový peeling.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]