Čechům se domá válí věci, které z nich mohou udělat boháče a většina z nich o tom ani neví

Šicí stroj starý možná sto let
Fotografie: Pixabay

Staré předměty ve vintage nebo retro stylu vám mohou přinést domů pěknou částku. Pokud něco takového doma máte, zjistěte cenu u odborníků.

Vintage a retro neznamená totéž. Je však pravda, že oba styly představují něco starého. Retro představuje starší klasiku, která se opětovně vrací do módy. Jsou to kousky, u nichž převládá barvitost ve vzorech i v provedení. Dnes to znamená hlavně oblečení a bytový design 80. a 90. let minulého století. Dle webu ASustainableCloset je jako vintage styl označována jak móda (oblečení, účesy, líčení), tak interiérové vybavení a zařízení, které je staré padesát až sto let.

Vintage styl a retro

Předměty jsou typické kvalitním zpracováním, a proto odolaly zubu času a dochovaly se do dneška. Styl je romantický, osobitý, a hlavně nadčasový. Ještě starší věci bývají označovány jako antique. Staré věci se nacházejí na půdách i ve sklepích a spousta z nich může být originálem starým třeba zmíněných sto let. Na trhu dosahují tyto relikvie závratných cen a je po nich obrovská poptávka. Jestliže takové věci někde ve skrytu vašeho domu nebo na chatě najdete, nechte si je ocenit, neboť se může ukázat, že se vám doma jen tak povaluje značné jmění.

Vintage styl
Fotografie: Pixabay

Předměty ve stylu retro i vintage se lidé rádi obklopují. Jednak některým generacím připomínají jejich mládí či dětství, jiní si rádi pořizují unikáty. A zachovalé staré předměty, pokud jsou ovšem originální, bezpochyby jedinečné jsou. Často se říká, že staré předměty mají duši, neboť pamatují staré dobré časy a vyvolávají vzpomínky na uplynulé roky i události. Různé styly bydlení včetně retro stylu jsme vám v minulosti představili i na BydlímeÚtulně. Vyhledávaný není jen nábytek, ale také domácí spotřebiče, stroje, nástroje a další pomocníci člověka.

Šicí stroj v hodnotě jmění

Zajímavým artiklem jsou staré šicí stroje. To, že se na nich šilo bez elektřiny, neznamená, že ztratily svoji hodnotu. Spíš naopak. Působivý design tohoto zařízení, a je-li k tomu ještě funkční, to je lahůdka pro mnohé sběratele. A nemusí už vůbec sloužit, stačí, když esteticky doplní nějaký interiér, uvádí web DomekIOgrodek. K nejznámějším šicím strojům, které se kdysi nacházely v každé trošku majetné domácnosti, patří značka Singer nebo Pfaff.

Máte doma některou z těchto bankovek? Jedná se o vzácné kousky s velkou hodnotou

Hodnotu mohou mít televize i spotřebiče

Dnes si málokdo vyrábí doma vlastní ošacení, ale jak již bylo řečeno, stroj nemusí být využíván ke svému původnímu účelu, tedy k šití. Může se z něj stát stylový stolek anebo skříňka pod umyvadlo. K dalšímu ceněnému retro zboží a vintage stylu patří zejména televizory a stará elektronková rádia. Třeba charakteristický model Neptun s dřevěným opláštěním má poměrně vysokou cenu. Nebo retro televizory Tesla Oravan a Tesla Karolína. Sběratelé i například Národní technické muzeum se zajímají o staré pračky či další domácí spotřebiče, uvádí web Sběratel.

Kufr v retro stylu
Fotografie: Pixabay

Mějte to tedy na mysli, až příště budete prohlížet sklep, půdu nebo garáž. Anebo se podívejte u babičky. Zbavíte se něčeho nepotřebného, co v těchto prostorách vyloženě překáží, a prodejem těchto věcí můžete získat pěknou sumičku. Anebo zjistíte, že vy sami si produkt dokážete ve své současné domácnosti představit jako bytový doplněk, který připomíná staré časy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*