Retro, vintage, provence, skandinávské bydlení, industrial – čemu dáváte přednost?

Retro je v poslední době opět velmi oblíbené. A nejen retro, ale i další styly, které jdou cítit minulostí. Není jich zrovna málo a opravdu je z čeho vybírat. Zatímco jeden prahne po takto zařízeném interiéru, druhý by se mohl cítit jako inventář a upřednostňuje spíš moderní styl.

Pravdou je, že mnoho lidí vyznávající ten či onen styl to přehání s doplňky (čím více doplňků – tím více styl) a takový interiér pak připomíná vetešnictví. Neudělejte tutéž chybu. Ať už si zvolíte pro své bydlení jakýkoliv styl, buďte střízliví s dekoracemi a doplňky. I zde platí pravidlo, že méně znamená více.

Vintage interiér – kvalita, krása, zub času

Retro vs. vintage

Nejdříve si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi jednotlivými styly. Jelikož se velmi často stává, že si je lidé pletou. Vintage i retro ačkoliv vyznačují něco, co už bylo, se od sebe liší. A to především kvalitou. Vintage značí kvalitu a něco dobrého. Vintage může být starý veterán ale i kvalitní víno. Zahrnuje vše, co obstálo ve zkoušce času a naopak s přibývajícími léty cena ještě roste. Retro může být vlastně cokoliv staršího data, ale nevztahují se k tomu parametry kvality.

Koupelna ve stylu provence – romantika, elegance, staré dobré časy

Provence

Provence je typický francouzský styl s uklidňujícími účinky a patřičnou elegancí. Jedná se o francouzský venkovský styl sahající do období kolem roku 1800. Nechybí bílá barva s nádechem patiny, levandule, světlé barvy, obklad ve stylu kamene, přírodní materiály.

Skandinávský interiér – elegance, útulnost, hřejivost

Skandinávské bydlení

Skandinávský styl bydlení (aneb severský styl) je inspirován rokokem a neoklasicismem. Jde de facto o směsici venkovského stylu a aristokratických kousků. Jde o styl nadčasový, harmonický a elegantní. Základem jsou světlé barvy – šedá, bílá, krémová, ale patří sem i prvky černé. Seveřané si kompenzují prostřednictvím světlých interiérů nedostatek denního světla.

Industriální bydlení – palety, trubky, cihly

Industriální styl

Industriální styl vás ohromí minimalismem a jednoduchostí. Na některé jedince může působit příliš surově – takový on totiž je. Kov, beton, dlažba, sklo. V podstatě jde o inspiraci z dob obývaných průmyslových prostor, které však prošly změnou. Nemusí se nutně jednat pouze o loftové byty, tento styl se hodí i tam, kde jsou vysoké stropy. Prvky industriálního stylu si však můžete dopřát v jakémkoliv interiéru – stačí jen vkusně zakomponovat.

Zdroj obrázků: ebizbydesign.com, vevu.net,  youqueen.com, worldofarchi.com