Máte doma některou z těchto bankovek? Jedná se o vzácné kousky s velkou hodnotou

Fotografie: Depositphotos

Vzácné bankovky a mince může mít někdo z vás docela klidně doma. Třeba v pokladničce nebo v obálce, v níž jste si odložili peníze na dovolenou.

Vůbec možná netušíte, že máte v peněžence vzácnou minci nebo bankovku, již byste mohli výhodně zpeněžit. Řada cenných platidel je ještě u běžných obyvatel, a přitom by mohla mířit ke sběratelům. Mezi vzácné notafilické rarity patří zejména české bankovky, které mají unikátní chybotisk, tedy chybně natištěný motiv, anebo byly staženy z oběhu. Jste-li jejich majiteli, můžete je prodat a vydělat na nich. Sběrateli se ovšem můžete stát i vy sami. Jen musíte vědět, které mince a bankovky jsou cenné do té míry, že mohou být základem unikátní sbírky.

Numismatika nebo notafilie?

Obojí je správné. Ale každý název patří jinému sběratelskému oboru. Numismatik sbírá vzácné mince a medaile, notafilie je sběratelství bankovek. To se ještě dělí na dvě skupiny: jednak na sběratele, kteří sbírají staré bankovky vydané do roku 1960; druhá skupina se zajímá o mladší papírová platidla. Jak však vzácnou bankovku či minci poznat? V tom samozřejmě mohou poradit pouze odborníci, uvádí web Deník.

Stejně jako u jiných sběratelských předmětů i u platidel především záleží na jejich perfektní zachovalosti. Svou roli hraje i vzácnost a nasycenost trhu. Obecně platí, že čím je platidlo starší, má vyšší hodnotu – není to ale pravidlo. Některé z českých bankovek jsou totiž vzácné, i když nejsou kdovíjak staré. Záleží na unikátnosti tohoto pokladu.

Nejvzácnější česká bankovka

Je to pětitisícová státovka z roku 1919. Státovka znamená, že ji vydal přímo stát, nikoliv národní banka. Tato státovka byla v roce 2020 vydražena v aukci za 12,1 milionu Kč. Stala se z ní tudíž nejdražší česká bankovka, jež byla v tuzemské aukci vydražena. Na lícové straně je natištěn secesní portrét paní Leflerové, což byla manželka autora bankovky. Této státovky existuje pouze 36 kusů.

Hodnota mincí roste. Nejvzácnější jsou ty, které dokážou vyčistit i tu nejšpinavější troubu

Zajímá vás sběratelství bankovek a mincí?

Kdybyste se chtěli sběratelem stát i vy, tak ke každému novému předmětu sepište patřičný dokument. V něm uveďte zdroj a cenu pořízení, rozlišovací znaky, popis vad, přiložte fotografii. Své sběratelské kousky katalogizujte. Katalog pomáhá orientovat se v kolekci, slouží jako důkaz vlastnictví a poskytne detailní popis sbírky při prodeji či v případě krádeže. Cenné sbírky si nechte pojistit. Dalším arktiklem, který lze zpeněžit, jsou staré knihy. O tom jsme také na BydlímeÚtulně psali.

Některé cenné bankovky

Podívejte se, jestli cenné bankovky ještě nemáte někde doma, nabádá web BlogAukro. Byla by škoda, kdyby v budoucnu nezdobily některou ze sbírek. A vy byste se zbytečně připravili o peníze.

  • Pětistovka z roku 1993 – za poškozené bankovky stažené z oběhu byla v tomto roce vydaná náhradní série označená Z. Bankovky z této série, jsou-li v dobrém stavu, mohou mít hodnotu až 15 tisíc korun. Nemáte ji v prasátku nebo někde v obálce? Jinak je u pětistovek vzácná série I a R.
  • Raritní dvoustovka – tato bankovka má na lesklém proužku neobvyklý nápis, a to Republique du Zaire. Přezdívá se jí „zairovka“. Vznikla pochopitelně chybou. Kotouč metalického pásku, který byl určený pro Zaire (dnes Kongo), se nedopatřením dostal do České republiky a byl na výrobu bankovek použit. I když uvedené bankovky byly z oběhu staženy, je pravděpodobné, že se mezi lidmi ukrývá kolem stovky těchto notafilických pokladů. Její hodnota se pohybuje ve statisících.
  • Unikátní dvoutisícovka – jestli tuto bankovku vlastníte, můžete za ni obdržet až desetinásobek. Jedná se o dvoutisícovky z edice E 01 a E 23, jejich poslední trojčíslí musí být nižší než číslo 500.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*