Stará nepoužívaná stodola se proměnila v praktické místo na bydlení

Původní, již dlouho nepoužívaná stodola byla dlouhé roky odsouzena k zániku. Nakonec se jí povedlo zachránit a přestavět. Na co? Nikoliv na zemědělský objekt, jako tomu bylo v osmnáctém století, kdy tato stodola vznikla, ale na místo, kde se dá bydlet. Jde o jednu z unikátních přestaveb, která jasně ukazuje, že mnoho historických staveb není nutné rovnat se zemí, jelikož se dají prakticky využít.

Přestavba staré stodoly

Původní stodola stála na tomto místě od 18. století. V té době se také aktivně užívala, jako řada jiných zemědělských budov. Následně už potřeba nebyla a tak dlouhou dobu chátrala. Až do doby, kdy se jí ujalo londýnské architektonické studio Liddicoat & Goldhill. To bylo osloveno svými klienty, kteří chtěli tuto stodolu přestavět na místo, kde by mohli bydlet.

Ponechání původního charakteru

To hlavní, čím se tento zajímavý dům odlišuje od všech ostatních, je rozhodně to, že si tato nemovitost dále ponechává svůj původní vzhled. A to jak z exteriérového pohledu, kdy i nadále připomíná stodolu, tak i z pohledu interiérového, kdy všemu jasně dominuje jeden velký prostor, kde zůstala řada původních trámů a jiných prvků. Jenom se vyměnilo vnitřní vybavení.

Využití unikátních mechanismů

Určitý odkaz k minulosti architekti ponechali v této nemovitosti i jinak. Nechybí zde například krb, pomocí kterého je možné interiér vytápět pomocí dřeva. Dále zaujmou různé mechanismy určené k otevírání prosklených dveří. Zde poslouží pár kladek, ozubená kola a řetěz. Ted žádné moderní elektromotory, jak je tomu dnes u řady nemovitostí zvykem.

Nechybí ani moderní prvky

I když je to původně stará stodola, je zde i několik moderních prvků. Samozřejmě je to vybavení interiéru, aby mohla nemovitost sloužit k plnohodnotnému životu. Dále zde nechybí třeba tepelné čerpadlo, LED osvětlení a další prvky, které se podepisují na tom, že stavba má i nízkou energetickou náročnost. A tak má také celkem levné náklady na provoz.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]