Češi si toaletu pletou s odpadkovým košem – 8 věcí, které nejčastěji stojí za ucpaným záchodem

Myslíte si, že když spláchnete, že se tím odklidí z toalety nepořádek a vše je pryč? Nemusí to tak být. Mnohé věci, které do toalety nepatří, mohou ulpět a hromadit na sebe další splácnutý nepořádek, až se záchod ucpe a malér je na světě. Toaleta zvládne odvést pryč jen to, čemu je určená.

A teď ruku na srdce, kolik věcí, které do toalety nepatří, jste už spláchli? Prostě proto, že se na první dojem zdá, jak parádně jste se odpadku zbavili. Mnoho lidí společně s kočičím trusem splachuje i kočkolit, který se stává v trubkách zátkou. Papírové utěrky, tuky z pánvičky či fritézy a další. Nic z toho do toalety nepatří. Mimo ucpaných odtoků vznikají takto i škody a rizika v čistírnách odpadních vod. Některé věci, jako jsou zbytky jídel, léků a dalších věcí, zkrátka do toalety nepatří. Jakmile přestanete do toalety házet věci, které tam nepatří, prokážete službu svému zdraví, životnímu prostředí i peněžence.

  1. Jednorázové ubrousky

Spláchnutím jednorázové utěrky můžete nadělat docela solidní škody v kanalizaci. Nerozpustí se jako toaletní papír, ale kupí se a vytvářejí špunty, které dokážou kanalizaci zcela zablokovat. Nápravy těchto škod bývají náročné časově i finančně.

  1. Kontaktní čočky

Až 20 % uživatelů splachuje kontaktní čočky do toalety. Možná si myslí, že něco tak malého nemůže napáchat žádné škody – opak je pravdou. Jedná se o umělou hmotu, která se rozloží na mikročástice, které se mohou dostat do „vodní cesty“ a poškodit tam žijící organismy. Kontaktní čočky samo o sobě toaletu neucpu, leda, že by tam člověk házel ještě další věci, které tam nepatří a ty pak společně vytvořili špunt.

  1. Odličovací tampóny

Odličovací tampóny a ubrousky patří do koše – nikoliv do toalety. Opět dochází k tomu, že se na jednom místě mohou začít zachytávat malé i větší spláchnuté předměty a vytvoří tak společně bariéru.

  1. Léky

Už jste někdy dělali pořádek v lékárničce a staré léky jste jednoduše spláchli? Chyba!! Staré léky se odevzdávají v lékárně. Léky se takto sice roztopí, ale kontaminují vodu, která putuje do čističky odpadních vod a velké množství těchto sloučenin přežije i filtrační proces a opětovně putují do oběhu. Poškozujete tím životní prostředí.

Další věci, které do toalety nepatří

  • Potravinářské tuky – hrozba tukového špuntu
  • Dámské hygienické potřeby – ucpávací materiál
  • Kondomy – latex patří do koše, ne do záchodu
  • Kočkolit – ucpávací materiál

Obrázek: pixabay