Bílá rýže poslouží jako výživné přírodní hnojivo. Pokojové rostliny budou štěstím bez sebe

Fotografie: BydlímeÚtulně

Pokojové rostliny jsou dekorativní a příjemní společníci v jakémkoliv prostoru. Aby vám vaše rostliny v květináčích prospívaly, dopřejte jim dávku přírodního hnojiva z rýže. 

Kromě estetické funkce plní pokojové rostliny v místnosti také funkci filtrační. Některé rostliny dokážou pohltit přílišnou vlhkost i nečistoty ze vzduchu. Rostliny v květináčích dále také pozitivně působí na dobrou náladu lidí v místnosti a celý prostor je díky nim svěžejší a útulnější. Pro zdravý růst rostlin je potřeba jim pravidelně dopřávat tu nejlepší péči. Díky troše rýže jim navíc můžete dodat notnou dávku důležitých živin. Vaše rostliny tak budou ještě zdravější a krásnější.

Bohatství skryté v rýži

Rýže má ve skutečnosti bohaté blahodárné a energetické vlastnosti na zdraví rostlin. Škrob obsažený v rýži velmi pozitivně působí na růst rostlin. Využít můžete jak samotná zrnka rýže, tak dokonce rýžovou vodu. Vaše rostliny budou díky rýži silnější a odolnější. Za toto vynikající přírodní hnojivo tak neutratíte žádné peníze navíc. Podpořte růst svých rostlin s pomocí bílé rýže.

Rýže jako hnojivo do květináče

Do velkého květináče přisypte kolem stonku rostliny jednu polévkovou lžíci rýže. Můžete ji jemně zapracovat do vrchní vrstvy půdy v květináči. Při každém zalití rostliny se bude do půdy pomalu uvolňovat škrob. Rostlina se tak vždy může tohoto škrobu nasytit, a načerpat tak potřebné živiny k růstu.

Rýže jako základ do květináče

Rýži můžete také využít při přesazování rostlin. Na samé dno velkého květináče nasypte připravenou obohacenou půdu a dvě polévkové lžíce rýže. V květináči obě tyto sypké směsi promíchejte. Následně květináč dosypte trochou zeminy a zasaďte přesazovanou rostlinu. Jakmile máte rostlinu v květináči usazenou, dosypte květináč hlínou a zelijte. I v tomto případě bude škrob z rýže do půdy uvolňován postupně. Díky rýži navíc bude zemina v květináči mnohem snadněji propouštět přebytečnou vodu.

pokojové rostliny v květináči
Fotografie: Pixabay

Hnojení rýžovou vodou

Pro rychlou transfuzi živin můžete k hnojení použít vodu z rýže. Pokud vaše rostlina strádá, může díky rýžové vodě dojít k rychlé obnově. K přípravě tohoto hnojiva nasypte půl hrnku bílé rýže do litrové plastové láhve a naplňte ji vodou až po okraj. Láhví pořádně zatřepejte, aby se škrob z rýže začal uvolňovat, a nechte ji takto alespoň půl hodiny odležet. Takto připravenou směsí můžete strádající rostlinu zalít. Rýže v květináči bude nadále uvolňovat škrob a vyživovat vaši rostlinu. Podle potřeby opakujte postup jednou týdně po dobu 15 dnů.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]