Trocha cementu a představivosti: Vytvořte si nádherný zahradní chodník během několika hodin

Fotografie: Freepik

Cestička nebo chodník na zahradě mohou vzniknout třeba jen na základě vašeho nápadu a trochy té práce.

A nakonec budete mít dvojnásobnou radost – z pěkného výsledku a z ušetřených peněz. Neboť vlastní dlaždice a vlastní pokládka budou stát opravdu málo. Ale to si určitě dokážete sami propočítat. Chcete-li si tedy na zahradě vytvořit chodník nebo jen cestičku z jednotlivých dlaždic v trávníku, můžete to mít poměrně levné. A přitom krásné. Chce to jen trošku vlastní invence. A práce.

Výroba betonových dlaždic

Výroba vlastních betonových dlaždic a následná realizace zahradní cestičky je kreativním a praktickým projektem, který může přinést vaší zahradě osobitý charakter. Proces začíná výběrem vhodné formy, která určí vzhled finální dlažby. Ten, kdo by si chtěl sám vyrobit i formu, může tak učinit. Jen myslete na to, aby byla kvalitní a pevná. Musí vydržet výrobu všech dlaždic, které budete potřebovat. Možná jich bude hodně – záleží na zamýšleném projektu – a určitě je budete chtít mít všechny stejné, píše web OwnTheBackYard.

Kupované formy mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně odolného plastu, a jsou dostupné v mnoha designech. Což vám umožní vytvořit dlaždice podle vašich představ. Po výběru formy připravíte betonovou směs, která by měla být středně husté konzistence – musí jít do formy nalévat poměrně snadno, ale přitom je třeba zajistit dostatečnou pevnost. Vždyť hotová dlažba, bude-li sloužit jako pochozí, toho bude muset dost vydržet, upozorňuje web CPykami.

Při výrobě dlaždic je důležité dbát na kvalitu použitých materiálů. Cement, písek a voda by měly být smíchány v poměrech, které zaručí pevnost a dlouhodobou odolnost dlaždic. Po nalití směsi ji musíte ve formě řádně upěchovat a zbavit se vzduchových bublin. To zajistí hladký povrch dlaždic a omezí možnost pozdějšího poškození. Dlaždice byste měli nechat ztuhnout v suchém a teplém prostředí, aby se předešlo jejich praskání.

Sousedé nechápali, co každý den dělal v zahradní kůlně. Z toho, co zde tajně stvořil, všem spadla brada

Pokládka betonových dlaždic

Jakmile jsou dlaždice ztuhlé a pevné, můžete přistoupit k pokládce na předem připravené podloží. Podklad by měl být rovný a stabilní, aby dlaždice dobře držely. Předejdete tak riziku jejich pohybu, prasknutí nebo vyviklání se. Pokládku byste měli provádět buď do štěrkového, nebo pískového lože, anebo na betonový podklad. Záleží na tom, co vlastně chcete vytvořit a jakou zátěž chodník nebo cestička ponese. Jestliže po ní bude jezdit auto, betonový podklad byste vytvořit měli. A u klasického chodníku nezapomeňte na obrubníky. Je to praktické i hezké.

Je rovněž důležité, abyste zajistili nepatrný sklon, aby mohla odtékat dešťová voda a na chodníku se vám nevytvářely při dešti kaluže. Ovšem rovinu si hlídejte pomocí vodováhy. Položenou dlažbu můžete zajistit jedním ze dvou způsobů: buď spáry zasypete pískem či spárovací směsí, anebo je prostě zabetonujete. Zamezíte tak prorůstání plevele a zvýšíte celkovou stabilitu cestičky. I když někdo z vás by si možná spíš přál – třeba v případě jednotlivých nášlapných dlaždic v trávníku – aby pěkně obrostly trávou.

Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali postup, jak si sami snadno a levně můžete vyrobit zahradní dřevěné truhlíky na květiny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*