Chalupa z 18. století prošla mimořádně povedenou rekonstrukcí, která zachovala ducha doby

Milovníci historických domů by měli nastražit uši. V kanadském Beauportu blízko Quebecu se nachází nádherná rezidence z 18. století, které se říká „Maison Chalifour“. Přesné datum stavby není známo, ale předpokládá se, že budova mohla být postavena mezi lety 1750 až 1760. Historici věří, že byl dům přestavěn v první polovině 19. století. Majitelé zachovali úžasný, historický vzhled až do současnosti, a proto se stále máme čím kochat.

Maison Chalifour stále fascinuje nespočet fanoušků památek a historických budov. V roce 2008 se dokonce dostala mezi finalisty soutěže Mérites d’Architecture de la Ville de Québec (Architektonické skvosty města Québec).

 

Fotografie: Caroline Paquet

Dnes je tento architektonický poklad na prodej, a to za poměrně dostupnou cenu. Tedy samozřejmě dostupnou pro Kanaďany. Základní údaje prodeje:

  • kupní cena: 245 000 amerických dolarů (5 600 000 korun),
  • rozloha: 10 098 čtverečních stop (necelých 1 000 metrů čtverečních),
  • dům má celkem devět místností, z toho tři ložnice a dvě koupelny.
Fotografie: Caroline Paquet

Klasický design

Interiér i exteriér rezidence si zachoval svůj typický vzhled z minulého století. Původní podlahy a odhalené trámy dodávají celé rezidenci rustikální charakter a vypadají jednoduše skvěle. S mnoha domy podobného vzhledu se ale můžete setkat i v Čechách, a to zejména na horách, kde se zachovaly budovy původního rázu. A při troše štěstí můžete dosáhnout podobného designu i ve svém domě.

Co všechno tam najdeme?

Dům má naprosto otevřené přízemí s obývacím pokojem na jedné straně a jídelnou na straně druhé. Mezi kuchyní a jídelnou se nachází jedinečný malý krb, který příjemně ohřeje obě místnosti.

Fotografie: Caroline Paquet

Přítomnost dřevěných podlah, obložení i trámů je všudypřítomné, což dodává celému domu velmi příjemnou, útulnou a domácí atmosféru. Jen za krbem se pochopitelně nachází cihly, a to v černé barvě.

Fotografie: Caroline Paquet

Kuchyň se nachází přímo vedle jídelny, což je velmi praktické. Kuchyň je také otevřená a doplňuje ji dřevěný ostrůvek, který ji odděluje od jídelny. Navíc ostrůvek nabízí extra úložný prostor a místo, kde můžete připravovat nebo servírovat jídlo.

Fotografie: Caroline Paquet

Kuchyně samotná má nerezový sporák s troubou. Zbytek linky je z bílých skříněk a šedé pracovní desky. V blízkosti kuchyně se nachází také dřevěné schodiště, které vede do prvního patra.

Útulné první patro

V prvním patře se skrývají všechny ložnice. Hlavní ložnice je velmi prostorná a zdobí ji dřevěné trámy s elegantní kamennou zdí. Kromě postele se tam pohodlně vešel také velký koberec, sofa, skříňka a televize.

Fotografie: Caroline Paquet
Fotografie: Caroline Paquet

Koupelna se nachází pod šikminou střechy a doplňuje ložnice v patře. Má vanu a příjemný, uklidňující modrý obklad, který dodává místnosti zajímavý vzhled.

Fotografie: Caroline Paquet

Další patro skýtá další dvě ložnice, které jsou pochopitelně menší, než ta hlavní. I přesto jsou poměrně prostorné. Kromě toho se tam nachází ještě jedna místnost, která byla předělána na budoár. Snadno by z něj byla také čtvrtá ložnice nebo pracovna. A nachází se zde také druhá koupelna s prádelnou.

Fotografie: Caroline Paquet

Fotografie: Caroline Paquet

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]