Příprava oken na zimu dlouhodobě chrání před špínou a prachem. Postup je velmi jednoduchý a hodí se pro každého

Fotografie: Depositphotos

Okna jsou podstatnou částí domu, a proto je třeba o ně správně pečovat. A to obzvlášť, když přichází zima. Zjistěte, jak na to, aniž byste museli použít chemické čističe.

Správný výběr čističe je klíčem k úspěchu a udržení oken čistých co nejdéle, avšak chemické přípravky se často nevyplácí. Někdy moc nefungují, a jsou zbytečně předražené. Existují ale způsoby, jak je čistit i bez toxicity. V září se tradičně připravují okna na zimu. Potřebuji nejen zbavit povrch letního prachu, ale také učinit povrchy méně náchylné na nadcházející dlouhé deště a chlad. Bylo by žádoucí, aby se na skle neusazoval prach a nezůstávaly blátivé a špinavé cákance.

Čím okna vyčistit?

Pokud chcete okna účinně vyčistit, můžete vyzkoušet tento snadný a jednoduchý trik. Na litr teplé vody dejte 2 polévkové lžíce amoniaku. Ať se vám to líbí nebo ne, toto složení se ukazuje jako to nejúčinnější, protože se špína a prach odstěhují. Aby se sklo lesklo čistotou, můžete do roztoku přidat pár lžic čistého alkoholu. Pokud jsou vaše okna hodně špinavá, je třeba nejprve omýt všechny nečistoty a prach.

Je důležité, abyste okna vyčistili hadříkem, který nepouští vlákna, nebo dobrými papírovými ručníky. Nepokoušejte se vyměnit papírové ručníky za toaletní papír. Ten má o trochu jiné složení, na povrchu nechává úplně drobná vlákna, která ulpívají na skle, a tím se okna zakalí. Mimochodem, co jiného je na tomto způsobu mytí oken skvělé a účinné – sklo po takovém čištění skoro nezamrzá.

Zabezpečení oken na zimu

Prvním krokem k úspěšné přípravě oken na zimní měsíce je důkladné vyčištění oken, profilů a těsnění. Je důležité provádět tyto práce za teplého, ale ne příliš slunečného dne – vyhřívaná okna způsobují rychlé odpařování mycích kapalin a tvorbu nevzhledných šmouh. V žádném případě nečistěte okna za mrazivého počasí. Těsnění je třeba umýt vlhkým hadříkem, přidáním jemné tekutiny nebo tekutiny obsahující škrábavé částice.

Fotografie: Pixabay

Stejná pravidla platí i pro výběr přípravků na čištění profilů plastových oken. Nejideálnější je provést to přípravkem, který dokáže odstranit i odolné nečistoty, jako jsou saze, rez, stopy po perech, vápno nebo maltu. Díky jeho pravidelnému používání se na povrchu profilů vytvoří ochranná vrstva, která zabraňuje jeho ušpinění.

Zdroj: SoftLite

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]