Architekti prospěli sobě i jihočeskému městečku. Přestavbou se postarali i o sousední chátrající domek

Fotografie: Petr1888 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Architekti Jiří a Barbora Weinzettlovi se rozhodli natrvalo usadit v městečku Trhové Sviny. A protože domek, který koupili, byl malý, propojili ho s domem sousedním.

Jihočeské městečko Trhové Sviny si zachovalo starobylý ráz historického centra. A právě v tomto místě se manželé Weinzettlovi rozhodli žít. Zakoupili malý, již chátrající domek, který byl součástí historické řadové zástavby. Dům i pozemek byly malých rozměrů, prostory stísněné, a tak architekti nejprve přemýšleli o jeho nástavbě do výšky. Nějaký čas se radili, avšak od řady původních nápadů upustili, neboť se jim zdály nerealizovatelné, píše web Deník.

Architekti připravují nový projekt

Světlo do celé situace vneslo zjištění, že by snad bylo možné přikoupit sousední dům se zahradou. I když – jak sám pan Jiří uvádí – vyjednávání s majitelem vedlejší nemovitosti bylo zdlouhavé a náročné, přece jen se sousedé domluvili a Weinzettlovi nakonec dům získali. Tato lokalita byla pro nový domov ideální. Poblíž byl malý travnatý plácek vhodný pro děti a přinášel kus zeleně v zástavbě. A navíc je tato ulice stranou od dopravního ruchu. Přitom do centra, kde jsou soustředěny obchody, služby, úřady a školy, je jen pár kroků.

A tak Winzettlovi kreslili nové plány a připravovali konečný projekt. A ten musel být řešen tak, aby nový dům zapadal do rázu tamní městské architektury. Nový domov Jiřího a Barbory vznikl citlivou přestavbou a propojením dvou sousedních nemovitostí do jednoho celku, který následně vytvořil dům pro život. Celá rekonstrukce trvala sedm let. Protože ani jedna z nemovitostí nebyla v dobrém stavu, začaly veškeré práce demolicí a podizolováním zbývajících kamenných zdí u menšího domku, jak se uvádí na webu Novinky.

Moderní přístupy k rekonstrukci starých domů: Aktuální trendy a inspirace pro váš projekt

Druhý dům byl částečně rekonstruován, ale tak nevhodným způsobem, že jak interiéru, tak i vnějšímu vzhledu domu úpravy spíš ublížily. Pod přizdívkami však stavitelé objevili drobné historické fragmenty a původní kamenné zdivo, které zachovali. Stejně tak jako základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot. A tak si tato náročná přestavba prostě vyžádala spoustu času. Dnes je nově zrekonstruovaný dům manželů Weinzettlových skvělou alternativou k vilám na předměstí Trhových Svin.

Nový dům pro život

Plocha pozemku, na němž nový dům stojí, činí 340 m2, z čehož užitná plocha je 288 m2. Celkový pozemek má výměru 500 m2. A je tu všechno, co majitelé k příjemnému životu potřebují – dostatečně velký obytný prostor, venkovní terasa, dvě garážová stání, dílna a místo zbylo i na zahrádku. A navíc tu ještě stavitelé uplatnili své znalosti a zkušenosti z architektury. Což se projevilo třeba velmi zajímavými atypickými stropy anebo řadou průhledů na dvorek a do zahrady, které obohacují celkové vnímání prostoru. O projektech jiných architektů, například o rodinném bydlení v bývalých kancelářích, jsme již na BydlímeÚtulně psali.

V přízemí nového domova této rodiny se nacházejí společenské místnosti, dětem patří podkroví s ložnicemi a hernou. Umístěna je tam i pracovna rodičů. V celém interiéru dominují světlé barvy a převládá smrková dýha. Pocit vlídnosti a čistoty vyvolává netradiční obložení klenby smrkovými palubkami. Nutno podotknout, že pan Jiří Weinzettl, který založil Atelier 111 architekti, obdržel se svým týmem za projekt a realizaci této stavby v Trhových Svinech „Na Kozině“ Českou cenu za architekturu 2022.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*