Přestavba prasečího chlívku na útulný domeček dopadla pro téměř 90letého pána na výbornou

Fotografie: Pseudopanax / Public domain

V malé zahradě se skrývá na první pohled nenápadný domek. Na druhý pohled už si ale nejde nevšimnout jeho netradičního pojetí s kruhovými dveřmi.

Dříve chlívek pro prasata, teď turistická atrakce, na kterou se jezdí dívat lidé z celého světa. Obydlí jednoho starého pána po přestavbě připomíná slavnou hobití noru z knih Pán prstenů. Důchodce si rekonstrukci řídil sám a vlastnoručně.

Unikátní domek z nečekaného místa

Téměř devadesátiletý pán žije v útulném domku připomínajícím Tolkienova Hobita. Přestože podobnost je podle Stuarta Granta, jak se důchodce jmenuje, čistě náhodná, kouzlo v sobě domek nezapře. Na to, že jeho obydlí připomíná noru Bilba Pytlíka, ho přivedli až turisté z Francie, kteří se na jeho výtvor přijeli podívat. Takových návštěv přitom starý pán zažívá poměrně dost – a není divu, inspirovaný hobity nebo ne, domek je unikát.

Přestože podobné „hobití“ projekty jsou v posledních letech častější – o některých jste mohli číst i na BydlímeÚtulně – Stuartův se přece jen ještě vymyká. Nemovitost si nepostavil na zelené louce, ale využil stavby, která tu stála původně. Měla robustní základ, kamenné stěny, ale žádné dveře, okna, dokonce ani střechu. Nicméně i tak zde přebývala prasata. Ano, Stuartův dům býval prasečí chlívek, jak uvádí pro PositiveVibration.

Domek tak akorát

Domek si Stuart stavěl pro sebe a své potřeby. Má tedy jistá specifika, z nichž tím největším je asi výška stropů. Přestože web VeseléBydlení poukazuje na výhody snížených stropů, jako je rychlá výtopnost, Stuartovo bydlení je má až proklatě nízko. Důchodce není příliš vysoký a ve své „noře“ si tak vystačí s pouhými 160 cm mezi podlahou a stropem. I přes méně prostoru ale interiér vypadá velmi útulně.

Malý domek je v nejužší části široký pouze 1,37 metru. Postavila ho údajně zhrzená exmanželka

Vybavení Stuartova domu je standardní. Je tu kuchyně, obývací pokoj s pohovkou a kamny, která si postavil. V domě má i koupelnu. Ložnice s postelí je opravdu malá, ale Stuartovi postačuje. I přes svůj pokročilý věk Stuart tráví hodně času venku na zahradě. I ta vypadá kouzelně, k domku s kruhovými dveřmi se více než hodí. Vstup do ní je klenutý a hlouběji mezi zelení se nachází i vodní prvek v podobě potůčku.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]