Péče o pokojové rostliny může být občas fuška. Obzvlášť v případě, pokud se na rostlině začnou objevovat nezvyklé věci. Pak už je třeba zakročit a začít s léčbou.
Pokojové rostliny jsou skvělou domácí dekorací a spousta z nich má i pozitivní účinky na lidské tělo a mysl. Některé dokonce dokážou eliminovat negativní energii a nahrazovat ji tou pozitivní. Pro krásný růst a vývoj květin je důležité dbát na správnou péči a preventivně rostliny kontrolovat, aby nebyly napadeny škůdci nebo nějakou chorobou. Může se ale projevit také žloutnutí listů, což je třeba začít okamžitě řešit.
Příčiny žloutnutí listů rostlin
Když listy rostlin ztrácí svou obvyklou barvu, je to z toho důvodu, že něco narušuje přirozenou tvorbu chlorofylu v rostlinách, což je zelené barvivo, které je vysoce důležité pro výživu. Pokud si něčeho takového všimnete, je potřeba začít situaci urychleně řešit, jinak rostlina může seschnout a už ji nelze nijak zachránit.
Pokud jste si všimli žloutnutí listů ve spodní části, může být důvodem nedostatek prostoru pro kořeny rostliny, takže je vhodné rostlinu přesadit. Dalším důvodem ale může být i nedostatek dusíku, jenž je podstatný pro lepší růst a vývoj rostlin, nebo málo světla, díky němuž listy dostávají svou zelenou barvu. Pokud se objeví žluté konce na stoncích, rostlina potřebuje více železa, aby byla zdravá.
Řešení při žloutnutí listů
Listy rostlinek mohou ztratit svou barvu kvůli nedostatečnému zalévání a malé vlhkosti. Jak je známo, rostliny potřebují hydratovat stejně jako lidé. Mokrá půda však ztěžuje kořenům přístup ke vzduchu a po nějaké době mohou přestat poskytovat živiny listům, které je potřebují. Stejně tak to platí i při nedostatečné hydrataci. Vše záleží na typu a druhu rostlin, jež doma pěstujete, takže si vždy předem zjistěte, jak moc a jak často vodu potřebují.
Dalším problémem může být špatné pH půdy. Pokud neodpovídá podmínkám, které rostlina potřebuje, kořeny nemusí přijímat živiny ke svému vývoji, listy začnou žloutnout a schnout. Tento problém se naštěstí vyskytuje u pokojovek jen vzácně, a tak není třeba se moc obávat. Nicméně je vhodné si preventivně zjistit, jaké pH vaše rostlina potřebuje, aby prospívala a vyvíjela se správným způsobem, a takovou půdu i zajistit.
Poškození kořenů rostliny
Pokud jste nezjistili důvod žloutnutí rostliny z předchozích bodů, máme tu poslední a nejčastější problém, kterým je hniloba nebo choroby. Ty se mohou objevit ze spousty důvodů, ale hlavními jsou přemokření nebo příliš těsný květináč. Ačkoliv se to možná zdá lehce banální, rostlinám to může postupem času výrazně ublížit a přestanou růst.
Jak jsou na tom kořeny, zjistíte snadno. Opatrně vyjměte rostlinu s hroudou země z květináče, ale dejte pozor, abyste žádným způsobem kořeny nepoškodili. Pokud jsou zbarvené do běla až žluta, jsou zdravé, avšak pokud jsou tmavé a páchnou po plesnivé vodě, začínají hnít. Jestliže se chcete snažit rostlinu zachránit, odřízněte nezdravé kořeny a přesaďte rostlinu do prostornějšího květináče s dobře hydratovanou půdou.
Zdroj: Lavidalucida