Když si rajčata se zráním dávají až příliš na čas: Mezi možné příčiny patří i nerovnováha živin

Fotografie: Freepik

Rajčata potřebují k dozrávání plodů určité podmínky. Pokud máte na rostlinách plno zelených plodů, které nechtějí zčervenat, ujistěte se, jestli někde neděláte chybu.

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin, kterou najdete snad na každé zahrádce. Není totiž nad chuť vlastnoručně vypěstovaných rajčat. I zkušení zahrádkáři však mohou dělat chyby, jež brání procesu jejich dozrávání. To může být zpomaleno špatným počasím, ale také špatnou zálivkou, výživou nebo příliš bujnými rostlinami.

Nedostatečná cirkulace vzduchu

Jednou z nejběžnějších chyb je, že zasadíte rajčata příliš blízko sebe. To může vést k nedostatečné cirkulaci vzduchu, nadměrné vlhkosti a vzniku plísní, která brání vývoji plodů i jejich dozrávání. Je tedy potřeba prostor kolem rostlin trochu uvolnit tím, že začnete odstraňovat listy rajčat od spodu tak, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu.

Nedostatek slunečního svitu

Pokud slunce nesvítí, zahrádkář s tím mnoho nenadělá. Někdy se však může stát, že rostliny rajčat vysadíte do polostínu, a to je pak důvodem, proč plody pomalu dozrávají. Rostliny rajčat potřebují plně osluněné stanoviště, kde je alespoň 6–8 hodin přímého slunečního světla denně. Jestliže je to váš případ, můžete zkusit k rostlině přivést světlo pomocí reflexních materiálů.

Chyby při zalévání

Nedostatečná zálivka, ale také přelévání rostlin může být důvodem, proč rajčata pomalu dozrávají. Udržujte proto rovnovážnou zálivku. Počítejte s dešťovými srážkami. Půda kolem rajčat by měla být mírně vlhká, ale ne přemokřená. Tento problém nejlépe řeší kapková závlaha, která rostlině dodává vodu rovnoměrně. Můžete tak zvážit její instalaci.

rajčata na rostlině
Fotografie: Freepik

Nerovnováha živin

Rajčata potřebují vyvážený poměr základních živin. Příliš mnoho dusíku v půdě může vést k bujnému růstu zelených částí na úkor tvorby plodů. Naopak nedostatek draslíku vede k nízké kvalitě plodů a zpožděnému dozrávání. Zaměřte se proto nyní na hnojiva podporující plody, kterých je na trhu velký výběr.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]