Lidské návyky, které psi nemají rádi a je lepší se jim v jejich přítomnosti vyhnout

Fotografie: Freepik

Lidé mají mnoho návyků, které praktikují, aniž by si to plně uvědomovali. Některé z nich psům nevadí, jiné ale mohou u psů vyvolat celou řadu negativních pocitů např. strach, vztek a jiné.

Neexistuje nic hezčího, než když Vás po příchodu domů vítá pes, mlátí u toho ocasem, skáče radostí a ukazuje Vám svou oddanost, lásku, i to, že jste mu upřímně chyběli. Majitel psa má většinou dobře zvládnuté, jak se svým čtyřnohým přítelem co nejlépe vycházet. Nemusí už však ale vědět, co si může a nemůže dovolit k cizím psům. Problém, jak se správně chovat k danému psovi může mít i příchozí návštěva, přátelé a lidé venku. Někdy stačí jen nedomyšlené gesto, a vyrovnaný pes se může proměnit v bázlivého jedince se sklony k agresi. Když se budete držet těchto základních a obecných pravidel, nemůžete šlápnout vedle.

Fotografie: Freepik

Pokud jste šťastní majitelé psů, víte přesně, co si můžete ke svému psovi dovolit. Ale pokud chcete pozdravit jiného psa, měli byste k němu přistupovat s rezervou. Některé akce mohou zvíře vystrašit nebo ukázat jeho sílu v podobě zubů, štěkotu, stisku a jiných. Kromě toho mohou psi také špatně pochopit řeč vašeho těla, stejně jako způsob, jakým neverbální komunikaci provádíte. Proto je lepší vyhnout se určitým činnostem při přiblížení se k cizímu psovi.

Vyhněte se objímání

Většina psů se ráda mazlí se svými lidmi a často dokonce na tento druh něhy vyžaduje. Při spatření nového psa však buďte opatrní. Většina z nich se sice opravdu zdá být velmi přátelská a kontaktní, ale objímání zvířata často vnímají jako projev nadvlády. A totéž platí pro tlak, který tím může být na psa vyvíjen ze strany neznámé osoby. Může se stát, že stejné typy blízkosti bude pes číst odlišně v závislosti na tom, o jakou osobu se jedná.

Fotografie: Freepik

Pozor na přátelské poplácání

Zvířata, zejména cizí, mohou velmi špatně pochopit přátelské poplácání. Často se lidem zdá, že takové chování je z jejich strany pro zvíře uklidňující, ale překvapený pes to může číst stejně jako objímání, jako náznak dominance. Kromě toho, oslovení otevřenou rukou je někdy spojeno s útokem, na který může reagovat odvetou.

Pohled do očí psa

Nejen tělesný kontakt může být psem nepochopen. Stejně nebezpečné může být podívat se cizímu psovi přímo do očí, protože je to výzva k boji. Obzvlášť, když je náš pohledu výš než ten psův. Agresivní pes také posílá znamení svým pohledem, zejména když je jeho pohled nehybný a jeho zorničky velké. Stává se, že někteří psi jsou submisivní a nepředstavují hrozbu, ale není dobré to u cizího psa pokoušet a vyzívat jej k boji.

Zdroj: TheSprucePets