Šéfkuchaři při krájení cibule nikdy nepláčou. Znají totiž tento rychlý trik, který zvládne každý

Fotografie: Charles P. / Public domain

Kuchyňská cibule je jednou ze základních surovin při vaření. Je bohatá obzvláště na různé živiny, antioxidanty, vitamíny a minerály. Při krájení však způsobuje nepříjemné slzení.

Cibule je zdraví prospěšná, obsahuje i sloučeniny, jako jsou flavonoidy a sulfidy, které mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Díky těmto složkám může cibule přispívat k nižšímu riziku některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina, zmiňuje Healthline. Navíc je cibule známá svými fytoncidními vlastnostmi, což znamená, že může působit jako přírodní antibiotikum.

Cibule je přínosem jak v kuchyni, tak pro zdraví

V tradiční medicíně se cibule používá k léčbě různých zdravotních neduhů, a to od kašle a nachlazení až po bolesti ucha a vysoký krevní tlak. Její šťáva smíchaná s medem se tradičně používá k léčbě respiračních potíží, a dokonce se aplikuje přímo na hnisající rány pro jejich dezinfekci. Cibule je také ceněna pro své diuretické účinky – pomáhá čistit močové cesty a podporuje zdraví ledvin. Kromě toho podporuje trávení a zvyšuje sekreci trávicích šťáv, což přispívá k lepšímu vstřebávání živin.

Ačkoliv syrová cibule může být pro některé lidi příliš ostrá, její tepelná úprava zjemňuje její chuť a zvyšuje její gastronomickou univerzálnost. Kuchyňská cibule je tedy nejen chutná, ale i velmi prospěšná pro naše zdraví, píše se na webu RecettesPlat.

Pomocí této geniální finty dokážou šéfkuchaři rozmrazit maso v rekordním čase

Proč se při krájení cibule pláče

Slzení při krájení cibule je běžným jevem, který zažil téměř každý. Tento reflex je způsoben uvolňováním látky zvané thiopropanal S-oxid, tedy sirné složky. K jejímu vzniku dochází, když poškodíte buňky cibule, tedy krájením. Tato sloučenina reaguje s vodou v slzách a vytváří kyselinu sírovou, která dráždí oči a stimuluje nervová zakončení. A to vede k produkci slz jako obranné reakce očí. Zajímavé je, že cibule si takto vytváří obranný mechanismus proti škůdcům.

Při krájení nebudete plakat, když dáte předem cibuli do mrazáku
Fotografie: Pixabay

Proč dávat cibuli do mrazáku

Když vám po nakrájení trochu cibule zbyde, nevyhazujte ji a uložte ji do mrazáku. Nejlépe do sáčků, které mají plastový zip. I celou syrovou cibuli, kterou se chystáte nakrájet a použít při vaření, před oloupáním nechte na půl hodiny zamrazit. Pak ji budete moci krájet bez slzení. Takto si můžete připravit krájenou cibuli i do zásoby, doporučují na webu AllRecipes. Když ji dáte do mrazničky v uzavíratelném boxu, neohrozíte zápachem další potraviny. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak skladovat česnek, aby vám vydržel celou zimu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*