Česnek ocení především patřičné skladování. Nezčerná a nezkazí se i díky hrubé soli a octu

Fotografie: Nino Barbieri / Creative Commons / Attribution 2.5

Česnek je běžnou surovinou, kterou najdete v českých domácnostech. Často ale dojde k tomu, že po krátké době skladování začne černat a kazit se.

Česnek je nezbytnou ingrediencí při vaření různých pokrmů, proto není překvapivé, že se nachází ve většině domácností. Jedná se o zvýrazňovač chuti, který se hodí do mnoha jídel. Kromě toho je také známým antibiotikem, mnoho lidí se tak uchyluje k jeho konzumaci v syrovém stavu. Často jej ale skladujeme nesprávně, což je chyba. Při dodržení několika zásad dokáže vydržet až rok.

Metoda, kterou doporučují i šéfkuchaři

Tato surovina je velmi prospěšná ze zdravotního hlediska, říká doktorka Marie Lorraine Johnson. Česnek je schopný regulovat krevní tlak, také snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je také známý jako detoxikační surovina s blahodárným vlivem na naše játra. Podle webu Recettesplat se jedná také o silného bojovníka se střevními parazity. Mimoto pravidelná konzumace česneku posiluje náš imunitní systém.

Období, kdy bychom se česneku neměli vyhýbat, je zima. Právě v tomto období nám jeho konzumace může výrazným způsobem pomoci při boji s chřipkou, která se v zimním období pravidelně objevuje. Aby ale česnek měl své blahodárné účinky, je zapotřebí jej skladovat správným způsobem, jedině tak máme zaručeno, že zůstane čerstvý. To je informace, na kterou upozorňuje portál Healthline.

Vystačíme si s věcmi, které máme doma

Abychom česnek správně uskladnili, budeme potřebovat horkou vodou. Do ní česnek alespoň na jednu hodinu namočíme, poté všechny stroužky vložíme do sterilizované skleněné nádoby. Při vyndávání česneku z vody si můžeme všimnout, že jeho slupka se díky namočení ve vodě snadněji odlupuje. Do sklenice přidáme dvě polévkové lžíce hrubé soli a několik lžic jablečného nebo vinného octa. To vše doplníme ještě o plátek citronu.

Česnek
Fotografie: Pexels

Šikovně uskladněná zelenina se v zimě vyhne hnilobě i chorobám. Klíč je ve vhodné teplotě a vlhkosti

Nádobu několikrát protřepeme a uložíme na suché a stinné místo. Díky tomuto postupu zůstane česnek čerstvý nejméně po dobu jednoho roku. Také se zbavíme problémů s loupáním slupky, takže tato metoda je nejen účinná, ale i praktická. Česnek je ale v domácnosti použitelný i jinými způsoby než jen na vaření. Čtenáře BydlímeÚtulně jsme o tom informovali v nedávném článku, který se zabýval pozitivním vlivem česneku na pokojové rostliny.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]