Zahrádkářské fígle, které zajistí bohatou úrodu cibule. Stačí znát několik věcí a budete mít cibule na rozdávání

Fotografie: Freepik

V otázkách zahrady a pěstování je důležité vědět, jak na to. Postup, zalévání, půda a správné odrůdy jsou pro úspěšné pěstování naprostým základem. Jak se pustit do pěstování cibule na své zahradě?

Pravděpodobně nenajdete pozemek, kde by cibule nerostla. I přesto musíte vědět, jak na to. Jedná se o jednu z nejběžnějších plodin, což není žádné překvapení, protože zelená i žlutá cibule se používají téměř do každého jídla, které vaříte. Nezáleží přitom na tom, jestli se jedná o masové pokrmy, zeleninu, dušené pokrmy, polévky, grilování nebo omáčky. Cibuli potřebuje v domácnosti každá žena a dnes si povíme, jak správně vysadit cibulové sady a kdy přesně to udělat.

Cibule je velmi nenáročná plodinu, takže sucho a chlad prakticky neovlivňují její vývoj. To je velice dobré, protože se o ni nebudete muset strachovat, ani příliš starat. A sklizeň budete mít pořádnou nádhernou. Před výsadbou byste měli materiál roztřídit, pokud se rozhodnete pro zasazení celých cibulek. Rozhodně byste měli dát pryč nemocné a deformované plody, suché, duté nebo jinak poškozené kusy. Pokud je zasadíte, nemůžete očekávat žádnou kvalitní sklizeň.

Fotografie: Freepik

Příprava cibule na výsadbu

V první řadě, ještě než začnete s výsadbou cibulových záhonů, musíte nejprve začít s přípravou rostlinného materiálu. Tento proces je nedílnou součástí pro pěstování cibule a bez toho to jednoduše nezvládnete. Vzhledem k tomu, že tento proces, tedy proces tzv. vylodění, rozhodně nezabere mnoho času a můžete během chvilky provést všechny kroky od začátku do konce. Nejde o nic složitého, takže se do toho můžete rovnou pustit.

Především musíte vytřídit výsadbový materiál podle velikosti, protože v první řadě by měly být zasazeny velké cibule a teprve poté menší. Rozhodnete-li se pro semena, měli byste je skladovat v teplotě mezi 19-21 stupňů. Pokud jste nakoupili osivo, je vhodné ho několik dní nechat stát v teplé místnosti a ještě lépe v blízkosti radiátoru, aby se semínka hezky zahřála a měla optimální podmínky pro setí. V takovém případě jim nevadí ani teplota kolem 35 stupňů.

Samotná výsadba

Ve skutečnosti neexistují přesná data, která bychom vám mohli poskytnout. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje datum zasetí, jsou provozní podmínky. Ty se pochopitelně každý rok mění. Odborníci doporučují zasadit cibule do zemi ve chvíli, kdy se okolní teploty ustálí alespoň kolem 10 stupňů a již nedochází k náhlým výkyvům. Většinou se jedná o konec dubna, ale pokud bude krátká a teplá zima, může to být ještě dřív.

Během vegetačního období odborníci doporučují cibuloviny kypřit. Dělat byste to měli nejméně pětkrát a hloubka kypření půdy by měla být alespoň pět centimetrů hluboká. Nezapomínejte, že během kultivace je zapotřebí cibule hodně zalévat. Pokud je větší sucho, musíte na cibule myslet a dodávat jim vláhu. Se zaléváním byste měli přestat asi měsíc před sklizní, aby do té doby mohly úplně vyschnout. Jedině tak získáte krásné, velké, chutné a jednoduše dokonalé cibule.

Fotografie: Freepik

Výsadba v různých ročních obdobích

Výsadbu cibule můžete provádět na jaře i v zimě, ale má to svá specifika. Na jaře musíte počkat, až bude půda dostatečně teplá a teploty konzistentní. Před výsadbou je také zapotřebí rostlinný materiál zahřát. Načasování je v tomto období nejzásadnější. Nevyplatí se vám příliš dlouho čekat, ani ani provést výsev příliš brzy. Ani v jednom případě to nepovede k ničemu dobrému.

V případě zimní výsadby bude postup trochu odlišný. Pokud se rozhodnete pro zimní výsev, budete muset být schopni uložit materiál až do té doby, aby nedošlo k jeho deformaci, hnilobě nebo zmizení.

Pokud na zimu zasadíte cibuli (provádí se to na konci podzimu). Plody budou velké a šťavnaté a sklizeň získáte také dříve, než u cibule vysazené na jaře. Je nutné zasadit cibule na podzim před zamrznutím země. To je nejdůležitější pravidlo pro získání krásné sklizně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]