Čistá a zářivá koupelna během chvilky. Naučte se postupy zkušených hospodyněk

Koupelna je jedním z míst v bytě, kde se nejlépe daří bakteriím a vzhledem k jejímu využívání je také vysoce náchylná k usazování nečistot. Proto je také nutné ji pravidelně zbavovat veškeré špíny, která je nejen nevzhledná, ale může být také semeništěm pro plísně a bakterie. Existuje řada vhodných prostředků, kterými můžete účinně odstranit nečistoty ze zařízení a omyvatelných povrchů.

Zde je recept na velmi efektivní prostředek, který si můžete vyrobit v pohodlí domova z běžných ingrediencí.

Jak se zbavit nečistot v koupelně

Interiér koupelny je obvykle vybaven a upraven tak, aby nedocházelo k prosakování vlhkosti do nosné konstrukce a zároveň bylo možné snadno odstraňovat usazeniny, které se kontinuálně tvoří na všech površích. Přestože tyto usazeniny pravidelně odstraňujete běžnými prostředky, je občas nutné provést celkovou dezinfekci zejména v kritických místech (rohy a hrany vybavení), kde se často nekontrolovaně hromadí.

K tomuto účelu můžete využít řadu komerčních produktů, zpravidla však obsahují chemikálie, které jsou jednak škodlivé pro životní prostředí, jednak mohou být při nesprávném užití rizikem pro vaše zdraví. Tyto prostředky však nejsou vždy po ruce a obvykle jsou poměrně drahé. Lze je ovšem nahradit doma vyrobeným detergentem, který zajistí čistotu ve všech koutech vaší koupelny.

Domácí přípravek pro zářivě čistou koupelnu

Tento prostředek si můžete vyrobit sami ze surovin, které má každý z nás doma. Standardně se používá ve formě aerosolu, jelikož jeho konzistence umožňuje aplikaci z rozprašovače. Na tento přípravek budete potřebovat:

  • tekuté mýdlo
  • ocet

Postup přípravy prostředku je velmi jednoduchý, kromě aktivních látek v obou složkách ovšem využívá také zvýšené teploty, je proto nutné jej na znečištěná místa aplikovat okamžitě po zamíchání. Příprava detergentu je následující:

  1. Odměřte stejné množství octa a tekutého mýdla.
  2. Zahřejte ocet na 40 °C.
  3. Nalejte obě složky do nádobky rozprašovače v poměru 1:1.
  4. Dobře promíchejte.

Ihned po smíchání prostředek aplikujte na kontaminovaný povrch a nechejte jej půl hodiny působit. Poté povrch omyjte teplou vodou.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]