Čistá domácnost díky překvapivému pomocníkovi, kterého najdete i ve své kuchyni

Fotografie: Freepik

K vyčištění různých částí domu se běžně využívá vícero saponátů. Ty, nejenže jsou nákladné, ale mohou mít i negativní vliv na životní prostředí, do kterého se dostanou prostřednictvím kanalizace.

Pokud se rozhodnete jít ekologičtější cestou, která je zároveň levnější variantou, mezi vašimi hlavními přípravky v boji s bakteriemi a nečistotou by neměla chybět jedlá soda. Kromě pečení vám tento jemný a přesto účinný pomocník vyčistí celou řadu povrchů.

Díky svojí zásaditosti odstraní jedlá soda i nepříjemné zápachy, u nichž potlačí kyselost, která za jejich neblahým odérem stojí.

Oblast kuchyně – od trouby přes koš až po lednici

Jedlá soda přispěje k čistotě napříč celou kuchyní. Bez použití jakýchkoliv chemických přípravků tak můžete snadno zbavit nečistot například troubu, jejíž útroby bývají bohaté na nejrůznější připáleniny. Stejně tak ji zcela zbaví odéru, jenž v jejím vnitřku zůstal jako památka na poslední pečený pokrm. Pro posílení účinku přidejte k jedlé sodě trochu octa.

Účinků tohoto nenápadného bílého prášku můžete využít i při umývání nádobí. Pro snazší odstranění zaschlých zbytků jídla přidejte pár lžiček přímo do vody. Do ní použité nádobí namočte. Jedlá soda přispěje k jeho rychlejšímu odmočení a následnému lepšímu umytí.

Poté, co nádobí umyjete, můžete jedlou sodu využít i k vyčištění nerezového povrchu kuchyňského dřezu. A to opět s přispěním octa. Tyto dvě položky naneste na papírovou utěrku, tou nerezový povrch jemnými krouživými pohyby vydrhněte. Světlou směs plnou bublinek poté odstraňte. Celý tento proces zakončete dezinfekcí houbiček a drátěnek ve vodě, do níž přilijete trochu octa. Tam je ponechejte po dobu alespoň 20 minut, poté vodu vypusťte.

Schopnosti sody neutralizovat pachy lze využít i v místě, kde se jich hromadí snad nejvíce z celé kuchyně – v odpadkovém koši. Za tímto účelem ji nasypejte přímo do útrob koše, a to alespoň jedenkrát týdně. Tím zabráníte všem pachům, které se dají označit všelijak, jen ne jako příjemné, aby z pobytu v prostorách kuchyně dělaly nehezký zážitek.

Pachy se často vyskytují i na dalším důležitém místě – v lednici. Po pobytu některých surovin či pokrmů zde může jejich odér i nadále zůstávat a pronikat do jiných pokrmů a surovin. I zde pomůže jedlá soda. Tu nasypejte do malé skleničky a umístěte ji do své lednice. Právě soda zabrání mísení jednotlivých vůní a veškerých jejich pozůstatků.

Fotografie: Pixabay

Soda jako účinný osvěžovač vzduchu

V kuchyni to ale nekončí. Výše zmíněnou schopnost jedlé sody neutralizovat pachy můžete využít v rámci celého domu či bytu. Pokud si chcete vyrobit ekologický osvěžovač vzduchu, vězte, že právě soda je ideální ingrediencí.

Jak na to? Lžičku jedlé sody smíchejte s několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje. Vzniklý roztok přelijte do lahvičky od spreje, přidejte vodu a vše důkladně protřepte.

Pomůže i v oblasti šatníku

Objevil se ve vašem šatníku nepříjemný zápach? To se může stát zejména v průběhu období zvýšené vlhkosti, kdy se do skříně může dostat například bunda, která nestihla doschnout. Příčinou mohou být i vlhké sportovní boty. S obojím si jedlá soda hravě poradí. Nasypte ji do skleničky, tu umístěte do prostor šatníku. V případě zapáchajících bot využijte osvěžovače vzduchu, jehož příprava je popsána výše.

Chcete-li zabránit postupnému blednutí barev svého oblíbeného oblečení, přidejte k pracímu přípravku několik lžic jedlé sody.

Vyčistí koberce, kartáče na vlasy i hrnky

Jedlá soda je také efektivním a zcela bezpečným prostředkem na čištění koberců. Skvrny způsobené rozlitými sladkými nápoji či jinými zbarvenými tekutinami odstraníte směsí, kterou snadno vytvoříte smícháním hrnku jedlé sody, hrnku soli se stejným množstvím bílého octa. Vzniklý přípravek naneste na skvrnu a nechejte působit, dokud nezaschne. Poté koberec důkladně vysajte.

Po delším používání se kartáče nepříjemně zanesou. I toho se lze zbavit s přispěním jedlé sody. Tu přidejte do vody. Do této lázně ponořte své kartáče a hřebeny.

S tmavými kruhy v hrnku se potýká nejeden milovník čaje či kávy. Tyto stopy zůstávají i po důkladném umytí. Co s tím? Opět pomůže jedlá soda. Do hrnku nalejte vodu, do ní přidejte lžičku tohoto účinného prášku. Následně tmavý nános houbičkou přetřete a hrnek bude rázem čistý.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]