Nejúčinnější způsoby čištění žehličky od připálenin. Bude jako nová a čistá zevnitř i zvenku

Fotografie: Freepik

Na kovové ploše, kterou má žehlička, zvlášť při neopatrném žehlení syntetických tkanin, se nám někdy začnou napalovat kousky látky. Pokud tento problém neodstraníme, riskujeme, že si zničíme i další oblečení jen těžko odstranitelnými tmavými skvrnami. Neváhejte a vyčistěte ji tedy pomocí těchto jednoduchých rad. Koneckonců, i žehlička potřebuje nějakou údržbu, stejně jako ostatní přístroje v naší domácnosti.

Osvědčené recepty na čištění žehličky

Se správnou údržbou nám žehlička bude dobře sloužit dlouhá léta. Ale i pokud jste si všimli, že žehlička v lepším případě přestala žehlit, v horším případě vám na oblečení napaluje spálenou tkaninu, není nutné ji vyhazovat. Sáhněte raději po obyčejných kuchyňských přísadách. Základní recept na odstranění napálené látky ze žehličky zní:

  • Šťáva ze 2 citronů
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody (30 g)

Obě ingredience smíchejte, počkejte, až směs přestane šumět, a naneste ji na vychladnutý povrch žehličky. Nechte působit asi 5 minut a následně ji setřete vlhkým hadříkem. Tento postup bychom měli jako prevenci opakovat alespoň jednou měsíčně, v závislosti na tom, jak často žehličku používáme.

Fotografie: Pixabay

Tmavých napálených skvrn nás také snadno a rychle zbaví směs destilované vody a bílého octa v poměru 1 : 1. Do vzniklé kapaliny namočte hadřík a ještě teplou žehličku s ním přetřete.

Zkuste vyžehlit sůl nebo žehličku natřít pastou

Další skvělou alternativou je použití hrubozrnné soli. Stačí ji trochu rozsypat třeba na noviny, zapnout žehličku a sůl s ní „přežehlit“ tak, jako to děláme s prádlem. Toto opakujte, dokud skvrny nezmizí. Žehličku pak otřete hadříkem, abyste ji zbavili zbytků soli a nečistot.

Fotografie: Pixabay

O spojení žehličky a vosku jsme možná slyšeli během výtvarné výchovy při malování, ale věděli jste, že se tak dají i účinně odstranit nečistoty? Stačí žehličku zahřát a potřít s ním kovovou plochu. Ještě teplý vosk pak setřete hadříkem. Stejně tak můžete využít voskový papír, který žehličkou přežehlíte.

Zubní pastou se dá čistit leccos včetně stříbrných šperků, stejně dobrou službu nám ale udělá i se žehličkou. V tomto případě budeme pracovat se studenou kovovou plochou. Malým množstvím pasty žehličku potřete, vyleštěte hadříkem a zapněte parní režim. Počkejte několik minut, znovu přetřete hadříkem a je to – žehlička bude dokonale čistá. Nezapomeňte na to, že napařovací žehličky se často potýkají s vodním kamenem. Toho se snadno a rychle zbavíte pomocí octa.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]