Čištění koberců můžete provádět doma sami, a to pomocí octa a jedlé sody. Je to poměrně pracné, avšak účinné a levné.
Patříte k milovníkům koberců? Pak byste měli vědět, jak důležité je jejich pravidelné čištění. I když koberec často luxujete, k udržení dokonalé hygieny to nestačí. Možná máte koberec v pestrých barvách, na nichž není vidět znečištění ani žádné skvrny. To však neznamená, že koberec odpovídá hygienickým zásadám. Má-li vysoký vlas, nikdy ho nevyluxujete do hloubky, zkrátka až k základně tkaní. A tam se usazuje prach, roztoči, alergeny, drobné nečistoty a usazeniny, které přináší běžný život.
Koberce jsou špinavé, i když to není vidět
Jsou-li v rodině domácí mazlíčci, do koberce se zašlape jejich srst a nečistoty přinesené z venku. Jestliže jsou v rodině alergici nebo astmatici, může jim tato situace znepříjemňovat život. Nelze vyloučit, že se jim zhorší dýchání nebo kašel. Koberce také po čase zhoršují svůj původní vzhled. Vytváří se na nich vyšlapané cestičky a koberec celkově vypadá neudržovaně.
Můžete si samozřejmě čas od času – nejlépe 2krát ročně – pozvat profesionální službu, jež vaše koberce do hloubky vyčistí. Je to bez práce, hygiena bude zaručena, kobercům se oživí vzhled a napřímí vlas, ale bude to drahé. A tak pokud chcete, aby vaše děti, které si na kobercích hrají, nedýchaly všechny tyto kobercové usazeniny, pusťte se do čištění sami. Potřebujete jen vědět, jak na to, a mít chuť se do této činnosti pustit.
Boj s tvrdohlavými skvrnami – účinné metody odstraňování odolných nečistot z podlah
Ocet a jedlá soda
Oblíbenou metodou při čištění koberců domáckým způsobem je použití jedlé sody, případně octa. Tyto doma běžně dostupné prostředky mohou být efektivní jak při likvidaci skvrn všeho druhu, tak při odstraňování pachů, které jsou u koberců časté. Na úporné skvrny se často používá ocet a soda zároveň. Jedlá soda, díky svým alkalickým vlastnostem, reaguje s kyselým octem a začne pěnit.
Většina lidí si myslí, že tato reakce pomůže lépe vyčistit koberec i neutralizovat zápach. Na webu UkrMedia radí, abyste posypali skvrnu jedlou sodou, přikápli ocet a nechali působit. Až směs přestane pěnit a dříve, než zaschne, bude skvrna pryč a vy koberec jen přeluxujete vysavačem. Jenomže tak to není.
Chemická reakce kyseliny a zásady
Při spojení octa a jedlé sody totiž dojde k chemické neutralizaci. Smísení kyseliny octové a zásady (hydrogenuhličitanu sodného) vede ke vzniku vody, oxidu uhličitého (to je to pěnění) a vydělené směsné soli. A co z toho by mělo špinavý koberec vyčistit? Sůl to umí jen částečně, voda to neumí, oxid uhličitý to neumí. Samotný ocet i jedlá soda čisticí účinky mají, ale jejich smícháním dojde neutralizací ke ztrátě těchto vlastností, jak píše web ČeskéStavby.
Takže směsí či roztokem octa a jedlé sody nevyčistíte zřejmě zhola nic. A je to tu zase – je na vás, zda to chcete zkoušet, anebo zda k čištění použijete jmenované složky samostatně.
Čištění párou
Při čištění celého koberce parním čističem můžete použít roztok vody a octa, přičemž jejich poměr závisí na typu vláken koberce. Přírodní vlákna vyžadují jemnější přístup, zatímco syntetická můžete čistit silnějším roztokem. Důležité je, abyste při prvním čištění provedli někde v koutku test na malé ploše koberce. Tak uvidíte, jak se koberec bude chovat, a vy tak dokážete předejít jeho poškození nebo vyblednutí barvy.
Mokré čištění octem
Pokud je možné čistit váš koberec „mokrým“ způsobem, nejprve ho dobře vyluxujte. Pak vytvořte z teplé vody a octa slabší roztok a koberec vyčistěte pomocí houby nebo kartáče. Pracujte tak, aby byly jen vlhké, voda by z nich kapat neměla. Postupujte krouživými pohyby, aby se roztok zapracoval co nejhlouběji do kobercového vlasu. Nakonec vysušte ručníkem a ještě vyluxujte. Na BydlímeÚtulně jsme vás také seznámili se způsobem čištění skvrn na oblečení, který znaly už naše babičky.
Napište komentář