Zaměřte se při úklidu na místa s největším výskytem bakterií. Udržujte svůj domov čistý a bezpečný

Fotografie: Freepik

Chcete udržovat svůj domov v hygienické čistotě a přemýšlíte, na jaké oblasti se nejvíce zaměřit při úklidu? Zvláštní pozornost si žádá hned několik částí domu, kde je běžně zvýšený výskyt bakterií a virů. Tato místa se tak rozhodně vyplatí čistit častěji a s pomocí silnějších čisticích prostředků.

Kuchyňská houbička

Jsou věčně nasáklé vodou a odstraňujeme s jejich pomocí zbytky jídla z nádobí. Není se tak čemu divit, že představují ideální živnou půdu pro bujení bakterií. Hlavně při jejím delším používání tak získáte místo nástroje pro čištění nechutný a špinavý kousek něčeho, co dříve připomínalo houbičku.

Vyplatí se tak mít zásobu dostatečného množství nových houbiček pro pravidelnou výměnu. Pomůže také vyprání houbičky v pračce na 60 stupňů, nebo vložení do mikrovlnné trouby na zhruba 1 minutu.

Fotografie: Pixabay

Odtok kuchyňského dřezu

V kuchyni ještě zůstaneme, protože další významné sídlo bakterií se nachází v odtoku kuchyňského dřezu. Přemnožené bakterie pak následně vydávají nepříjemný zápach, který se dokáže rozšířit po celé kuchyni. Jednou za čas tak použijte speciální přípravek pro čištění odpadů.

Prkénka na krájení potravin

Dalším kritickým místem s potenciálním velkým množstvím bakterií, jsou krájecí prkénka. Týká se to hlavně těch dřevěných, která se nedají umístit do myčky. Doporučuje se tak oddělovat jednotlivá prkénka podle druhu potravin a zároveň je důkladně ošetřovat octem po každém použití.

Lednička a mrazák

Mnohým druhům bakterií nízké teploty rozhodně nevadí a dokážou se při nich bez problémů množit. Jejich nájezdům tak není uchráněna ani lednička nebo mrazák.

Problematické jsou zejména zásuvky pro zeleninu, kde se často nepozorovaně objeví plísně. Pro čistou lednici si tak minimálně jednou za měsíc vyhraďte čas pro důkladné vymytí mýdlovou vodou či octovým přípravkem.

Kartáčky na zuby

To, že jsou kartáčky na zuby plné bakterií, snad nikoho nepřekvapí. Věnujte tak důkladnou pozornost jejich řádnému promytí vždy po použití. Pravidelně vyměňujte kartáčky za nové nejenom kvůli nepoškozeným štětinám, ale právě i vzhledem k čistotě.

Větrací mřížky

Cirkulace vzduchu je velmi důležitá a větrací mřížky tak rozhodně mají své dobré využití. Jen se často zapomíná na jejich pravidelné mytí a čištění. Právě zde se totiž mohou množit bakterie a plísně, které se následně vzduchem roznáší dále po jednotlivých místnostech.

Toaleta

Ohledně množství bakterií v záchodové míse, na prkénku a na splachovacím zařízení snad není potřeba déle diskutovat. Jenže kromě samotného záchodu jsou bakteriemi zasažené také okolní stěny a podlaha. Z toho důvodu věnujte pozornost důkladnému úklidu i okolí toalety. Doporučuje se také splachovat se zavřeným prkénkem.

Fotografie: Freepik

Kliky u dveří

Vstoupíte do pokoje a sáhnete na kliku u dveří. Stejně tak všichni další členové domácnosti a případně i návštěvy. Až budete příště otírat prach, vezměte s pomocí dezinfekčního přípravu i kliky. Pomůžete si tak k více hygienickému domovu a snížíte množství bakterií, které mohou být zdrojem nejrůznějších nemocí a zbytečně pokouší náš imunitní systém.

Postel

Protože v posteli trávíme velké množství času, jde o další místo v každém domově, které je plné bakterií. Kromě pravidelného měnění povlečení za čistě vyprané se zaměřte také na samotnou matraci. Jednou za čas důkladně vyperte ochranný potah matrace na co nejvyšší možnou teplotu.

Elektronika

Počítačová myš, klávesnice, mobilní telefon, ovladač od televize a všechny další zařízení, na které saháme víceméně každý den, jsou opět plné nastřádaných bakterií a choroboplodných zárodků. Nezapomínejte na jejich pravidelné čištění a minimálně jednou týdně je důkladně očistěte dezinfekčním přípravkem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]