Kuchyňské skříňky mohou být plné bakterií. S nečistotami si poradí i pasta z jedlé sody

Fotografie: Depositphotos

Kuchyňské skříňky mnozí z vás zapomínají umývat. Vyčistíte pracovní plochy, sporák a troubu, a na přední dvířka kuchyňského nábytku si ani nevzpomenete.

Všechny hospodyňky chtějí mít – a obzvlášť teď před Vánocemi – pěkně uklizenou celou domácnost, zejména pak kuchyň. A ta se v tomto období udržuje dost obtížně. Nejenže v kuchyni probíhá každodenní vaření, ale ještě k tomu přibylo pečení vánočního cukroví. A tak je všude mastnota, naprášená mouka i moučkový cukr. Nestačí ale vyčistit pouze sporák, pracovní desky a podlahu. Hodně nečistot se usazuje i na předních stěnách kuchyňských skříněk.

Záleží, z jakého materiálu vaše kuchyňské skříňky jsou

Pokud skříňky otíráte pravidelně každý týden, nebude na nich mastná vrstva s prachem tak úporná. Jestliže jste na dvířka nesáhli třeba několik měsíců, budou dvířka i úchytky pořádně špinavé. Kuchyňskou linku můžete čistit buď průmyslovými přípravky, anebo si připravíte ekologické čistidlo sami. Opatrní buďte u dřeva, které nesnáší promáčení, anebo u linek z mramoru, ten zase nemá rád kyselé přípravky, radí web Smakosze.

Na běžně užívané materiály použijte nejprve vlhkou utěrku z mikrovlákna, abyste setřeli povrchovou špínu. Na zažrané nečistoty na bázi tuků si připravte octový roztok s vodou v poměru 1 : 1. Kyselina octová má poměrně silné odmašťovací schopnosti. Pak ještě můžete použít trochu saponátu nebo přípravku na mytí nádobí. Rozhodně žádnou skříňku zbytečně nemáčejte, spíš si v připravených čisticích prostředcích namočte mikroutěrku, vyždímejte a takto s ní pracujte, doporučuje web TheSpruce.

Dřevěnou vařečku je vhodné vždy pokládat na hrnec. Pomůže tak zabránit vybublání jeho obsahu

Melaminové houbičky

Na špinavé úchytky (a také na kování dvířek) si můžete vyrobit pastu z jedlé sody, kterou nanesete na starý zubní kartáček. Na většinu povrchů můžete také použít melaminovou houbičku čili nanohoubičku. Takový název proto, že byla vyrobena pomocí nanotechnologie. Práce s ní je velmi snadná a výsledek dokonalý. Držte se pokynů, které jsou na obalu houbičky uvedeny.

Na špinavých kuchyňských skříňkách se drží bakterie
Fotografie: Pixabay

Před samotným čištěním vyzkoušejte její účinek na konkrétním materiálu na místě, které je nejméně vidět. Teprve až zjistíte, že nedošlo k žádné změně barevnosti, můžete nanohoubičku použít. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také popsali, jak levně, rychle a ekologicky vyčistíte špinavou troubu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*