Vodní kámen v zásobníku pračky je jedna věc, s plísní je to horší. Zachráncem je jedlá soda a ocet

Fotografie: Depositphotos

Vyčistěte snadno a efektivně zásobník na prací prostředky. Častým používáním v něm mohou vznikat plísně i usazeniny vodního kamene, což sníží životnost pračky.

Jedním z nejužitečnějších spotřebičů v domácnosti je pračka. Díky ní se rychle zbavíte hromady špinavého prádla, a navíc téměř bez práce. Aby vám pračka správně fungovala, musíte ji pravidelně čistit. Uvnitř tohoto zařízení se mohou ukrývat jak stopy plísně, tak usazeniny vodního kamene. Obojí může mít přímý vliv na funkčnost a životnost vaší pračky. Takto snadno a účinně vyčistíte zásobník na prací prášek.

Jak zásobník na prací prášek vyjmout

Každá pračka by měla mít v návodu použití popsaný způsob, jakým způsobem zásobník na prací prostředky z pračky vyjmete, abyste ho mohli vyčistit. Pokud tato informace v návodu chybí nebo návod už dávno nemáte, vyzkoušejte tento postup. Vysuňte zásobník co nejvíce a oběma rukama ho mírně nadzvedněte. Lehce zatlačte, dokud neuslyšíte cvaknutí, a zásuvku jemně vyjměte. Některé modely disponují páčkou, která zásobník z pračky uvolní.

Jak zásobník jednoduše vyčistit

Abyste pečlivě a důkladně zásobník na prací prostředky vyčistili, připravte si jedlou sodu a kyselinu citronovou. Nejprve napusťte kyblík vroucí vodou a následně do něj zásobník ponořte. Přisypte dvě polévkové lžíce kyseliny citronové. Do dalšího kyblíku opět napusťte vroucí vodu a přisypte dvě lžíce kyseliny citronové a jedlé sody. Jakmile se spustí chemická reakce, přesuňte zásobník z prvního kyblíku do druhého a nechte ho 2 hodiny ponořený. Nakonec ho opláchněte pod proudem čisté vody.

Vodní kámen výrazně zkracuje životnost pračky. Odstranit ho je přitom poměrně snadné

zásobník pračky
Fotografie: Freepik

Pokud i přesto na zásobníku objevíte stopy plísní, napusťte kyblík octem a přisypte do něj dvě lžíce jedlé sody. Opět nechte zásobník v této směsi ponořený alespoň dvě hodiny a následně vydrhněte plíseň houbičkou nebo kartáčem a vše opláchněte čistou vodou. Postup můžete opakovat tak dlouho, dokud se plísně zcela nezbavíte.

Jak účinně odstranit vodní kámen

Usazeniny vodního kamene jsou hlavní příčinou, proč vaše pračka vydává nepříjemný zápach. Abyste se tohoto problému zbavili, napusťte kyblík třemi litry vroucí vody a přisypte 15 gramů kyseliny citronové. Následně zásobník do směsi ponořte a nechte ji působit pár hodin. Nakonec ho opláchněte pod proudem vody.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]