Čisticí prostředky šetřící životní prostředí i vaši peněženku

Máte rádi, když je u vás doma vše čisté, lesklé a voňavé? Věříme, že ano. A vy zase věřte nám, že perfektně uklízenou a provoněnou domácnost můžete mít i bez použití chemie a už za pár korun. Čisticí prostředky, které vám dnes představíme zvládnout takový úklid levou zadní…

Všestranné čisticí prostředky

K všestranným čističům patří to, co má většina domácností ke své spíži. Je to citron, kůra z citrusových plodů, ocet, jedlá soda, sůl, vanilkový pudink, černý čaj a další. Vyčistí špínu, usazeniny, vyleští, provoní.

Stačí například dát do skleněné nádoby ocet a přidat kůru z citrusových plodů a nechat pár dnů odstát. Poté přecedit a nalít do rozprašovače. Tento roztok lze použít na všechny povrchy v domácnosti – baterie, dřezy, umývadla.

Prášek na všechno

Zašlé šálky od kávy či čaje, připálené hrnce, talířky, sporák, troubu vyčistíte tak, že povrch posypete jedlou sodou (nebo kypřícím práškem do pečiva) s trochou kuchyňské soli. Přidejte pár kapek octa a vytvořte kašičku, kterou rozetřete pomocí houbičky nebo kartáčku tam, kde je potřeba. U velmi znečištěných povrchů nechte chvíli působit a vydrhněte. Případně lze postup opakovat.

Koupelna i toaleta

Kyselina citronová nebo ocet jsou nejen výtečnými desinfekčními, ale i čisticími pomocníky. Poradí si s nečistotami, špínou, vodním kamenem, ale i plísní. Stačí znečištěná místa postříkat octem nebo citronovou šťávou a nechat působit. Kámen z vodovodní baterie či sprchové hlavice dostanete tak, že namočíte hadr do octa a omotáte kolem baterie a necháte působit. Sprchovou hlavici můžete ponořit do roztoku octa, sody a vody. Doba působení závisí na intenzitě znečištění, od 15 minut po několik hodin.

Černý čaj na tmavé povrchy

Uvařený černý čaj má leštící účinky. Na jeden litr vody použijte 5 sáčků černého čaje a nechte vyluhovat a vychladnout. Měkkou hadru pak namočte do čaje a utřete dle potřeby různé povrchy a vyleštěte do sucha. Tímto odvarem lze leštit nejen tmavý nábytek, ale i okna či zrcadla. Nábytek lze leštit i olivovým či kokosovým olejem. Ještě levnější varianta je olej slunečnicový. Pokud toužíte po voňavém leštícím prostředku na dřevěný nábytek, opět přidejte do oleje bylinky a nechte vyluhovat 10 dní ve skleněné uzavřené nádobě. Pak sceďte a olej uchovávejte na suchém, tmavém místě.

Rady a tipy na závěr

Budete-li si přát, aby vaše domácnost krásně voněla, pak stačí smíchat ocet, bylinky a několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Nechte v uzavřené nádobě pět dní vyluhovat, pak přeceďte a nalijte do rozprašovače. Jde o levnou, voňavou a ekologickou variantu čisticího/lešticího prostředku.

Obrázek: pixabay.com