Očista zásobníku na prací prášek. Místo, kterému většina lidí nevěnuje pozornost, může představovat riziko

Fotografie: Depositphotos

Zásuvka pračky, do které se dává prášek, je velmi frekventované místo. Její čištění je ovšem snadné a stačí vám k tomu trik téměř primitivní.

Denní život bez čistého prádla si dnes nelze ani představit. Pračka je tak spolu s lednicí nebo sporákem zcela základním vybavením každé domácnosti. Kromě toho je také téměř neustále v provozu. To s sebou nevyhnutelně nese pravidelnou zátěž a také svižné zanášení dávkovače pracího prostředku. Pro správnou funkci je tak potřeba právě tuto část pravidelně kontrolovat a také čistit. Jen tak si zajistíte jak čisté oděvy, tak i spolehlivou funkčnost.

Jaká je ideální frekvence čištění?

Ačkoli prací prostředek – spolu s aviváží – dopřává prádlu čistotu a příjemnou vůni, neplatí to pro dávkovací zásuvku. A protože voda tento prostor nedokáže spolehlivě ani účinně vypláchnout, detergent se v ní nevyhnutelně hromadí. Společně s neustálou vlhkostí a vysokou teplotou je to pak perfektní místo pro vznik plísní. Často tak dochází i na odolnou černou plíseň, která je rizikem hlavně pro lidi s poruchami imunity. Zásuvku pračky proto podrobte očistě minimálně jednou za měsíc.

Jak dávkovač prášku spolehlivě očistit?

Na zanesený dávkovač perfektně funguje kyselina citronová, kterou seženete ve většině obchodů a stejně tak v supermarketu. Připravte roztok z 1 litru vody a dvou čajových lžiček prášku. Dávkovač jím krásně vydezinfikujete, eliminujete veškeré bakterie i plísně a jako bonus zůstane příjemná vůně. Zásuvka se dá vyčistit také pomocí octa. Narazíte-li během čisticího procesu na vodní kámen, pak je třeba využít speciální přípravek.

Jak přímo na zásuvku pračky?

Tuto část nejdříve musíte celou vyjmout. V případě některých modelů stačí šuplík pořádně vysunout a jistící mechanismus se uvolní sám. Jindy je potřeba zatlačit do rovné plochy nad dávkovačem pro aviváž, pozor ale na ulomení nebo prolomení. Konkrétní postup – případně specifika – vám nabídne návod na váš model. Jakmile budete mít celou zásuvku v ruce, ponořte ji do horké vody. Tím se postupně uvolní veškeré usazeniny.

Houbičkou na nádobí pak můžete povrchy i různá zákoutí pohodlně očistit. Vynikajícím pomocníkem je v takovém případě starý zubní kartáček, kterým se dostanete i na ta nejhorší místa. Následně vodu vylijte a opět si vezměte k ruce kyselinu citronovou, případně zředěný ocet. Znovu zásuvku ponořte a dejte si druhé kolo čištění. Je důležité ji také otočit a věnovat pozornost i vnějším stěnám, na něž mnoho lidí v takovém případě zapomíná.

Fotografie: Pixabay

Zbytek vnitřku pračky

Pokud vrátíte čistou zásuvku do stále špinavého vnitřku pračky, je to stejné, jako kdybyste nikde nic nevyčistili. Namočte si tedy houbičku do kyseliny citronové nebo octa a pečlivě vytřete celý cílový prostor. Hlavně strop a zadní části jsou místa, na nichž se plísně velmi rády usazují. Následně vše pečlivě vysušte a zásuvka se může vrátit do aktivní služby.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]