Plynový sporák lze čistit až nečekaně snadno. Poslouží i ocet a jedlá soda

Fotografie: Freepik

Plynový sporák není těžké vyčistit, jen je zapotřebí k tomuto úkonu přistoupit včas. Jinak všechny nečistoty zaschnou a práce bude o to složitější.

Každý sporák, plynový i elektrický, se každodenním používáním dost znečistí. Tu překypí omáčka, ukápne omastek, nevyhnete se ani ukápnutí vajíčka. Na ploše sporáku se objevují různé zaschlé skvrny, připáleniny, mastnota. A to je jen malý výčet nečistot, které se na sporáku postupně usazují. A proto je zapotřebí, abyste sporák – nejlépe každodenně – očistili. Jestliže to totiž neuděláte hned, jakmile plotýnky nebo hořáky trochu vychladnou, abyste se nespálili, všechno to tam přischne a bude mnohem horší se těchto nečistot zbavit.

Plynový sporák: rošty a hořáky

Každý sporák je zapotřebí čistit jiným způsobem. Máte-li klasické elektrické plotýnky, provádí se to jinak, než byste čistili sklokeramickou desku anebo plochu mezi plynovými hořáky. A u plynového sporáku se pozastavíme. Tento typ je u spotřebitelů stále hodně oblíbený, neboť přináší řadu výhod. Jednak jsou plynové sporáky cenově dostupné, ohřev funguje okamžitě a tepelné ztráty jsou minimální. Údržba horní sporákové plochy je však poměrně náročná. Kovové rošty i hořáky vyžadují zvýšenou péči.

Možná je třeba znovu upozornit, že k čištění byste měli přistoupit po každém vaření, a to i tehdy, kdy se objeví jen několik nepatrných skvrn. Sundejte rošty a vlhkou houbičkou s mýdlem vytřete celou plochu, radí WikiHow. Z několika malých kapek se mohou stát do dalšího dne zaschlé skvrny, které už nepůjdou tak snadno setřít. Nepoužívejte drátěnku, mohli byste smalt postupně poškodit. Můžete ale vzít drátěnku na teflon, ta je dostatečně jemná. Kdo ji používá na teflonové pánve, má s ní zkušenost.

Čištění roštu usnadní levné domácí potřeby. Poslouží i jedlá soda a kapsle do myčky

Když nastane situace, že jsou znečištěné i hořáky, musíte je rozebrat a umýt samostatně ve dřezu. Máte-li dřez větších rozměrů, můžete tam do vody se saponátem vložit i rošty, aby se všechny pěkně odmočilo. Mytí roštů v myčce nádobí se naopak nedoporučuje, upozorňuje web Deccoria.

Ocet a jedlá soda

Chcete-li plochu sporáku odmastit a uvolnit nečistoty rychle a něčím, co máte po ruce, spolehněte se na ocet a jedlou sodu. Naředěný ocet nastříkejte na smalt a pak přisypte jedlou sodu. Nechte nějakou dobu působit. Sami poznáte, jestli se už nečistoty začaly uvolňovat. Pokud vám na sporák vystříkne tuk, můžete ho posypat kuchyňskou solí. Tak zajistíte, že se omastek nepřipeče. A až dovaříte, vše setřete houbičkou, případně použijete i kapku saponátu.

Při vaření ulpívá na sporáku mnoho nečistot
Fotografie: Pixabay

A ještě jedno upozornění na závěr. Jestliže jste při čištění plynového sporáku rozebrali hořáky, buďte opatrní, abyste si používanými přípravky neucpali přívod plynu. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak můžete snadno vyčistit regulační knoflíky u sporáků všeho druhu.

Zdroje: Deccoria, WikiHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*