
V dubnu můžete na zahradě pokračovat ve střihu dřevin, jen se už omezte na keře, které už odkvetly, pak ostříhejte růže, jehličnany a některé dřevité trvalky.
Během celého roku není jediný měsíc, kdy by zahrádkář neměl práci. Musí se starat od jara až zase do jara. Ani zima není výjimkou, i v tu dobu na majitele zahrad čeká řada různých činností. Ale nyní je duben, a proto si povíme, které rostliny byste měli v tomto období stříhat. V dubnu totiž už není možné řezat, co chcete a jak chcete. Pokud tedy máte v úmyslu rostlině prospět.
Okrasné keře
V dubnu se okrasné keře stříhají a prořezávají, ale jenom ty, které už odkvetly. Anebo ty, co právě odkvétají a už nejsou vzhledné. Květy opadávají, hnědnou a dřevina už má víc listí než květů. Kdo má na zahradě vilín, tomu už odkvetl, protože ten nasazuje květenství ještě v zimě. A také zlatice se blíží k odkvětu. Na keře, které teprve pokvetou – koncem dubna, v květnu, anebo dokonce v létě – raději nesahejte. Mohli byste si odstříhat větvičky, na nichž se objeví květy. Střih dřevin v dubnu je potřeba si dobře rozmyslet.
Můžete ale sestřihnout některé druhy hortenzií, buddleju čili motýlí keř a také ořechoplodec. Stejně tak je správný čas na střih růží. Podruhé je ostříhejte po odkvětu, doporučuje web RHS.
Vypěstovat bohatou úrodu malin lze díky přihnojení po zimě. Poslouží i močovina a karbamid
Vinná réva
Na webu KobietaInteria se píše, že v dubnu je vhodný čas k řezu vinné révy. V dubnu už by ale nikdo vinnou révu řezat neměl. V rostlinách už prudce proudí míza a po řezu či střihu by mohla z dřeviny vytékat. Snad jen v některých výše položených lokalitách, pokud tam někdo révu pěstuje. Ale pak je nutné použít balzám a rány velmi pečlivě začistit. Réva se stříhá v nížinách na přelomu měsíců únor a březen, v dalších lokalitách do půlky března.
Dubnový prostřih jehličnanů
Střih a tvarovací řez jehličnanů provádějte na počátku dubna, než se na větvích začnou objevovat nové přírůstky. Zbavte se také polámaných, nemocných a vymrzlých výhonků. Pokud děláte razantnější střih, zkraťte větve nanejvýš o polovinu, ale lepší bude jen o 1/3. Zároveň rostlině dodejte odpovídající hnojivo. Na počátku dubna můžete prořezávat a zkracovat všechny druhy tújí, tis, jalovec, kleč, cypřiše i plazivé jehličnany. Pokud jsou rány velké anebo jich je větší množství, použijte na ně stromový balzám nebo vosk.
Ovocné stromy
Co se týká ovocných stromů, můžete ještě odstříhat vlky a poškozené větve. Touto dobou – obzvláště pokud je teplejší jaro, jsou už připravené květní pupeny, a zákrokem byste je mohli poškodit, anebo si je úplně s některými větvemi odřezat. Švestky a další peckoviny byste měli řezat až v době květu, případně v srpnu. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jaké doprovodné rostliny k rajčatům byste měli zvolit.
Zdroje: KobietaInteria, RHS, WikiHow
Napište komentář