Za ucpaný a páchnoucí odpad si mnoho hospodyněk může vlastní chybou. Olej by zde za žádnou cenu neměl končit

Fotografie: Depositphotos

Abyste se vyhnuli zbytečným obtížím, naučte se, co nikdy nepatří do dřezu nebo toalety, případně jak si poradit s již ucpaným odtokem.

Každý člověk denně používá umyvadlo a toaletu, aniž by si uvědomoval, jaké následky to může mít pro kanalizační systém. Házením nesprávných věcí do dřezu nebo toalety riskujete ucpaný odtok a nepříjemné problémy. Je čas se naučit, co by rozhodně nemělo skončit v odpadních trubicích.

Nevhazujte všechno do odpadu

Házením odpadu a nepotřebných věcí do umyvadla či toalety často vytváříte dokonalý recept na ucpaný odtok. Situace, kdy voda neodtéká a záchod se stává nepoužitelným, může být frustrující. Abyste se tomu vyhnuli, musíte si být vědomi toho, co by nemělo skončit v kanalizačních potrubích.

Zřejmě nejběžnější chybou je vylití tuku a oleje do dřezu. Tuky mají tendenci se v potrubích ochlazovat a tuhnout, což vede k ucpání a vzniku tukových zátek. Příkladem, jak to může skončit, je případ v Londýně, kde ucpání kanalizace trvalo téměř tři týdny. Použitý olej by měl být správně zlikvidován, nikoli vyléván do dřezu.

Kromě tuku by do dřezu nebo toalety neměly být házeny hygienické výrobky, včetně vlhčených ubrousků, tamponů a plen. Tyto výrobky se snadno zachytávají v potrubí a mohou způsobit ucpaný odtok. Stejně tak byste měli přestat házet do toalety cigarety, kávovou sedlinu a zbytky jídla. Zbytky rýže a těstovin by také měly zůstat mimo umyvadlo. Tyto potraviny nasávají vodu a bobtnají, což může rychle ucpat odtok.

Mastný rošt v troubě vyžaduje pozornost. Díky kartáčku s jedlou sodou bude vypadat skoro jako nový

Fotografie: Geoprofi Lars / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Co s odpadem, když se ucpe?

Jakmile máte ucpaný odtok, můžete se pokusit ho odblokovat sami. Prvním krokem je důkladné vyčištění sifonu od nahromaděných nečistot. Pokud to nepomůže, můžete použít chemické prostředky určené k čištění potrubí. Alternativně můžete vyzkoušet domácí metody, jako je použití octa a jedlé sody, jež mohou pomoci rozpustit nečistoty. Je však důležité zacházet s těmito chemikáliemi opatrně, aby nedošlo k poškození potrubí. S tímto vědomím můžete předejít ucpaným odtokům a nepříjemným problémům s kanalizací.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]