Dárky pro své blízké, které nikde nekoupíte, si můžete připravit doma v kuchyni

Přemýšlíte, co koupit kamarádce či známým, protože jste pozváni na návštěvu? Na návštěvu se určitě nechodí s prázdnou. Většinou lidé kupují nějaké dobré víno, kávu, čokoládu nebo bonboniéru, případně chipsy nebo tyčinky. Vy můžete být originální a připravit vlastní dárek či dárky.

K vínu nebo likéru můžete přidat i dárek, který sami připravíte. Nabízí se celá škála možností. Přinášíme vám pár skvělých tipů. Hodí se nejen v případě, že jdete na návštěvu, ale i k svátkům, narozeninám, Vánocům či jen tak pro radost.

Bylinková sůl

Tu připravíte úplně snadno tak, že koupíte klasickou sůl (výběr soli je na vás) a do ní doma vložíte čtyři lžíce sušených bylinek, smícháte a uzavřete ve vzduchotěsné nádobě. Z bylinek to může být rozmarýn, bazalka, petržel a další. Ideální poměr soli a bylinek je 4:1

Bylinková sůl vám provoní domácnost lépe, než osvěžovač z reklamy, určitě si vyrobte bylinkou sůl hned i pro sebe.

Pytlík s oříšky nebo bylinkami

Uháčkujte nebo ušijte nějaký hezký pytlík a ten jednoduše naplňte různými oříšky. Je to snadné, poměrně rychlé a nad oříšky nikdo neohrne nos – vyjma alergiků (pozor na to).

Místo oříšků můžete připravit i pytlík sušených bylinek. Buď k použití na čaj (čajová směs) nebo jako koření (kořenící směs). A do třetice můžete vedle oříšků či bylinek připravit pytlík sušeného ovoce či zeleniny. Opět buď k užití při vaření nebo k okamžitému mlsání.

Vanilkový cukr

Ten lze vyrobit různě. Buď tak, že do koupeného cukru vložíte na 10 dnů vanilkové lusky, které jej provoní nebo tak, že zkrátka rozmixujete cukr a vanilkové lusky, tím získáte vanilkový cukr v krátkém čase. Nemusíte čekat, až se aroma do cukru uvolní. Lusk se rozmixuje na prášek a využijete ho celý.

Levandulový cukr

Hned vedle domácího vanilkového cukru se těší velké oblibě i levandulový cukr. Ten je méně znám, tudíž tímto cukrem určitě překvapíte. Opět stačí vložit levanduli do uzavíratelné nádoby společně s cukrem a nechat, aby cukr nasál levandulové aroma nebo cukr společně se sušenou levandulí rozmixovat.

Ochucený olej či ocet

Do láhve s olejem nebo octem přidejte bylinky, jako je estragon, bazalka, rozmarýn, tymián nebo česnek. Takovým octem či olejem povýšíte běžná jídla na královské pokrmy.

Domácí chléb

Domácí chléb je už trochu vyšší level a vyžaduje určité zkušenosti a delší čas na přípravu a pečení. Ovšem takový chutný, křupavý a voňavý dárek zajisté potěší. Zvlášť chléb připravovaný s láskou.

Fotografie: Pixabay