Ozdobte si zahradu originálními květináči, které bez problému vyrobíte svépomocí

Pokud se vám nelíbí nabídka toho, jaké venkovní květináče jsou nabízeny na našem trhu, můžete si vlastnoručně vyrobit vlastní. To potěší hlavně ty, kteří se rádi pouští do nových výzev. Uvidíte, že to není nic složitého. Výsledek stojí za to. K výrobě vám bude stačit pár základních věcí, které nebudete muset složité shánět. Navíc se kreativně vyřádíte na závěrečném zdobení a barvení. Výhodou je, že můžete zvolit barvy a odstíny, které vám budou dokonale ladit s dalšími zahradními doplňky.

Co budete potřebovat?

Cementový květináč je skvělou alternativou pro vaše kytky. Vypadá totiž skvěle a přitom originálně. Výhodou navíc je, že si ho s trochou šikovnosti můžete vyrobit i doma, přesně podle vašich představ. Než ale přejdeme k samotné výrobě, prozradíme vám, co budete kromě cementové malty potřebovat:

  • pár lepenkových krabic stejného tvaru, ale různých velikostí
  • bublinkovou fólii
  • 4 vetší plastové kelímky
  • lepící pásku a větší plastový pytlík/tašku

Pusťte se do výroby

Nejprve odstřihněte zvolené krabici všechna křídla tvořící víko. Krabici vyložte bublinkovou folií tak, aby přesahovala až na vnější stěny, kde ji přilepíte lepící páskou. Dříve odstřižená křídla z víka použijte k tomu, že vystřihnete 2,5-3 cm široké proužky každého z nich. Ty poté přilepte po vnitřním horním obvodu krabice, nejlépe celé obalené lepící páskou.

Nyní přišel čas na samotnou cementovou maltu, kterou pokryjeme dno krabice s bublinkovou folií. Mezitím si připravte tenké proužky lepenky, které smotáte to tvaru šneka. Ponoříme je do čerstvé malty ve stejné vzdálenosti od okrajů. Na ně totiž umístíme krabici stejného tvaru, ale menší velikosti. Obalenou ve větším plastovém pytlíku a s dírou ve víku ji opatrně na vzniklé lepenkové podstavce postavíme. Vzniklým otvorem stačí už jen sypat písek, aby byla zatížená.

Vložením druhé krabice vznikly mezi jednotlivými krabicemi mezery. Ty vyplňte je maltou. Po obvodu obložte krabici například cihlami, aby držela správný tvar. Než necháme vše minimálně 24 hodin schnout, nesmíme zapomenout na nožky květináče. Ty si připravíme nalitím malty do 1/3 všech 4 plastových kelímků.

Na závěr ho můžete vyzdobit

Po 24 hodinách opatrně odstraňte cihly i menší krabici. Vnější obvod květináče zbavte krabice i fólie. Pokud patříte mezi milovníky minimalismu a přírodních barev, můžete použít jen základní nátěr, nechat jej zaschnout a vysadit oblíbené rostliny. Ve výzdobě se ale meze nekladou, můžete vybrat jakoukoliv barvu, kterou květináč natřete.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]