Dezinfekce proti koronaviru v bytě, kde se nachází nemocný člen domácnosti

Fotografie: Freepik

V dnešní době je velmi důležité znát způsoby, jak účinně dezinfikovat místa, plochy i některé často používané věci. Můžete tím totiž zabránit šíření koronaviru a uchránit tak členy domácnosti před šířením nákazy.

Pravidelné čištění povrchů je v této době velmi rozumnou až dokonce nutnou strategií. Pozornost si zaslouží hlavně stoly, spínače, rukojeti, baterie, umyvadla a další místa, kde se potenciálně může hromadit více bakterií.

Pro čištění vždy používejte vhodný dezinfekční prostředek, s jehož pomocí dosáhnete vhodného výsledku a zahubíte většinu nežádoucích bakterií a virů. Výraznou pomocí pro čistý domov je také pravidelné větrání, kdy dochází k výměně vzduchu za nový čerstvý.

Fotografie: Freepik

Dezinfekce proti koronaviru v domácnosti, kde je nakažený

V takovém případě je nutné vyhlásit opravdu nemilosrdný boj se všemi viry a pečlivě očišťovat snad všechny dostupné povrchy. Čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se neustále dotýkáte rukama ve společných prostorách domácnosti, jako jsou například stoly, židle, knoflíky, vypínače, dálkové ovladače, toaleta, umyvadlo a další.

Zároveň je potřeba pečlivě dbát na ochranu vlastního zdraví a v místnosti, kde je nemocný člověk, nechoďte sami příliš často uklízet. Je vhodné sem umístit dezinfekční prostředek, aby se daný nakažený člověk sám pokusil postarat o jakousi očistu a odstraňování virů z povrchů.

Klíčovým opatřením je také samotná izolace nakaženého člověka. Ten by se měl ideálně zdržovat hlavně v jedné místnosti a nepřicházet do častého styku s dalšími členy domácnosti. Taková situace by totiž mohla vést k šíření nákazy, což rozhodně nikdo nechce.

Fotografie: Freepik

Jak správně čistit a dezinfikovat povrchy při koronaviru

Při čištění a dezinfekci povrchů noste jednorázové rukavice, které je potřeba po každém použití vyhodit. Pokud jsou povrchy znečištěné, je třeba je před dezinfekcí očistit čisticím prostředkem nebo mýdlem a vodou. Jako dezinfekce fungují alkoholové roztoky s minimálně 70% obsahem alkoholu a nejběžnější domácí dezinfekční prostředky, které běžně pořídíte například v drogérii. Alternativou může být použití zředěného bělidla.

Certifikované dezinfekční prostředky k zabíjení virových patogenů jsou účinné proti koronaviru, protože se ukázalo, že zabíjejí i další viry. Vždy dodržujte pokyny výrobce pro všechny čisticí a dezinfekční prostředky. Pokud nejde o prostředek určený pro kontakt s pokožkou, tak vždy noste ochranné rukavice.

Speciální čištění bude nutné pro savé povrchy, jako jsou například koberce, závěsy či záclony. Ty je potřeba nejdříve očistit a až následně aplikovat vhodný dezinfekční prostředek. Pomoci mohou i nejrůznější dezinfekční prostředky na praní. Pomáhá i nastavení pracího cyklu na vyšší teplotu, ale to pouze v případě, kdy je to pro danou látku a materiál vůbec možné.

Zdroj: CDC.GOV

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]