Doprovodná výsadba jsou takové rostliny, které svými vlastnostmi či účinky příznivě podporují růst kulturních plodin. Zvolte ty správné společníky pro rajčata.
Mezi zahrádkáři je poměrně známý fakt, že při pěstování se některé druhy zeleniny vzájemně ovlivňují. Určité příznivě – v růstu, plodnosti, mohou přitahovat ty správné opylovače, jiné mohou významně ovlivnit i chuť. Nesprávně zvolené druhy si ovšem mohou uškodit – třeba tím, že do půdy uvolňují látky, které druhá rostlina nesnese. Proto je správné, když se pěstitelé zajímají o doprovodné rostliny své zeleniny, radí web KobietaInteria. Pojďte se podívat, jak je to s rajčaty.
Kam rajčata vysazovat
Když při pěstování zeleniny vyberete ty správné sousední rostliny, mohou si navzájem velice prospět. Někdy mají vzájemný příznivý účinek na růst nebo plodnost, jindy mohou odpuzovat škůdce a choroby. Ani u pěstování rajčat tomu není jinak. Rajčata byste neměli pěstovat na záhoně, kde jste už loni či předloni stejnou zeleninu vysadili.
Má to hned dva důvody: za prvé (pokud správně a včas záhony nevyhnojíte) chybí v půdě minerály a další zásobní látky, které už v předchozích sezonách rajčata spotřebovala. Za druhé se na daném místě mohou od loňska zdržovat škůdci, kteří rajčata napadají; rovněž to mohou být i plísně a další choroby. Správné pěstování rajčat tedy není jen o pravidelné zálivce, hnojení a vylamování zálistků, ale i o správné kombinaci doprovodných rostlin.
Doprovodná výsadba k rajčatům
Tato metoda, která je známá jako companion planting čili doprovodné pěstování, je založena na přirozených vztazích mezi rostlinami. Velkým přítelem pěstování rajčat je bazalka. Nejen, že se tyto rostliny k sobě velice hodí chuťově, ale bazalka pomáhá rajčatům produkovat vyšší výnosy. Navíc od rajčat odpuzuje různé druhy savých mušek, mšice, molice a komáry, uvádí web FarmersAlmanac. Dále bazalka přitahuje užitečný hmyz, jenž pomáhá rajčata opylovat.
Už je nikdy nevyhazujte. Toto zázračné hnojivo z kuchyňských zbytků vám zajistí bohatou úrodu cibule
Dalším vhodným společníkem rajčat je bylina měsíček zahradní – ten odpuzuje řadu škůdců, zejména však háďátka. K ochraně rajčat před škůdci můžete mezi jednotlivé rostliny vysázet ještě lichořeřišnici a aksamitník, jehož aroma se mnohým škůdcům příčí. To byla řeč o bylinách a květinách. Rajčata však podporují a ochraňují i některé druhy zeleniny.
Jedná se především o mrkev, celer a petržel, tedy kořenovou zeleninu. Tyto plodiny se při svém růstu podporují a chovají se k sobě synergicky (spolupráce, spolupůsobení). Kromě toho kořenová zelenina zlepšuje strukturu půdy, a tak mají rajčata snazší přístup k živinám. Současně s rajčaty můžete vysazovat nebo vysévat hlávkový salát, špenát, chřest, cibuli, česnek, pažitku (někdo proti škůdcům používá česnekový nebo cibulový sprej). V blízkosti rajčat se nebojte pěstovat luštěniny (kromě hrášku), pórek, koriandr, hořčici, oregano, tymián a šalvěj.
Nepřátelské rostliny rajčat
S rajčaty byste v jednom záhonu neměli pěstovat zelí, květák, růžičkovou kapustu, brokolici – čili košťáloviny. Naprosto nevhodnými sousedícími rostlinami jsou fenykl, kopr a rozmarýn. Brambory, okurky a rajčata trpí stejnými či podobnými druhy plísní, a proto je od sebe držte co nejdále. A stejně tak kukuřici, jinak se vám kukuřičný červ pustí i do rajčat. Rajčata se prý také nemají sázet do blízkosti meruňky a ořešáku. Na BydlímeÚtulně jsme napsali o tom, jaké domácí hnojivo zajistí velké plody rajčat.
Napište komentář