Do kuchyní opět hlásí návrat černá barva

Ne každý touží v interiéru po jemných, pozitivních barvách. Někdo dá přednost raději funkčnosti a strohosti. A nemusí to být jen proto, že nemá cit pro kombinaci barev. Jsou tací, kteří zkrátka černou v interiéru zbožňují. Černá se bezvadně hodí i k mnoha oblíbeným současným stylům. Zvláště pak k minimalizmu, který je znám tím, že nehýří zbytečnými dekoracemi.

Jestliže i vy se rozhodnete uplatnit v kuchyni množství kuchyňských objektů v černé barvě, pak počítejte s tím, že kuchyně může působit velmi sklíčeným dojmem. Černá barva symbolizuje v naší kultuře smutek. To se dá však lehce změnit, když černou zkombinujete s leskem, který dodá kuchyni zcela jiný rozměr a větším množstvím světlých barev.

Takový interiér pak bude působit noblesně a elegantně, nikoliv smutně. Více černých kuchyňských objektů se hodí spíš do prostorné kuchyně. V malé kuchyni by mohly působit stísněně. To neznamená, že v malé kuchyni nemůžete mít černou barvu – černé můžete mít nádobí, poličky, drobné spotřebiče (kávovar, toustovač, varnou konvici). Když na to přijde tak černé mohou být i spodní kuchyňské skřínky a horní světlé, aby se prostor rozšířil, protože světlá barva zvětšuje.

Černá kuchyním moc sluší

Černá se výtečně a vděčně kombinuje s bílou, světle šedou, dřevem, mramorem, mědí, ale i jinými světlými barvami a materiály. Pokud se to vyloženě nepřežene, působí černá elegantně a sofistikovaně. Nehodí se do romantických vintage a provance stylů.

Naopak černý kuchyňský nábytek i doplňky zapadnou skvěle do uměřených minimalistických interiérů a do interiérů zařízených v industriálním duchu. Tomu vévodí surové materiály, jako je ocel, beton a jiné drsnější kousky, které rozhodně nepůsobí vtíravě líbivým dojmem.

Černá barva je dnes v kuchyních velmi oblíbená. Pokud už máte tedy dost té barevnosti, zkuste černou, bílou, mramor nebo dřevo a nezapomeňte přidat živé zelené rostliny, které zajistí, že interiér nebude v žádném případě působit stroze či smutně.

Obrázky: freshome