Správná barva ložnice zajistí spokojený spánek i psychickou pohodu

Existují vědecké studie, které dokládají, že na naši náladu i zdravotní stav mají do určité míry vliv barvy, kterými jsme doma obklopeni. Ložnice je místem, kam chodíme odpočívat a čerpat síly po náročném dni. Pojďme se podívat, v jakých barvách je nejvhodnější naši ložnici zařídit.

Barva a velikost ložnice

Jednou z věcí, kterou v případě barev musíme vzít v úvahu, je velikost místnosti. Obecně platí, že pokud je naše ložnice spíše menší, je vhodné použít pastelové barvy, které pomohou prostor vizuálně zvětšit. Pokud máme ložnici větší rozlohy, můžete použít bez starostí i barvy jasných tonů. Nezapomeňte také na to, že barva stěn ložnice musí být v harmonii s podlahou a nábytkem, aby nedocházelo k nevhodným kontrastům, které by působily křečovitě a negativně.

Nejoblíbenější barvy současnosti

Jednou z klasik je ložnice v přírodních barvách. Pokud jako základ vyberete nejrůznější odstíny béžové, šedé a bílé, nemůžete udělat chybu. Druhým oblíbeným stylem současnosti je smíšené barevné ladění. Kdy základem je jedna výraznější barva, buď stěn, nebo nábytku, například modrá, zelená či vínová, která je poté doplněna neutrálními tóny, většinu opět v přírodních barvách. O modré barvě je známé, že vzhledem k tomu, že evokuje nebe či moře, působí na náš organismus uklidňujícím dojmem, snižuje tep a připravuje tělo na spánek. Zelená barva působí na náš organismus rovněž uklidňujícím a pozitivním způsobem, zároveň pomáhá odstranit duševní únavu a stres.

Dobrou volbou pro ložnici je i žlutá barva, která navozuje pocit slunce a optimismus, ráno se v takového ložnici bude cítit aktivně a příjemně. Pokud jde o barevné stěny, pamatujte, že nemusíte vždy malovat všechny čtyři stěny výraznou jednou barvou, populární je udělat výraznou například jen jednu nebo dvě stěny a ostatní ponechat bílé. Poslední možnost představuje kontrastní kombinace barev, především černé a bílé, která se používá v moderních interiérech a působí velmi originálně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]