Dokonale vyprané prádlo i bez drahého pracího prášku z obchodu. Doma připravený prášek vám změní pohled na praní, stačí 3 prosté ingredience

Fotografie: Freepik

Výroba vlastního prostředku na praní vyžaduje jen několik levných ingrediencí a trochu šikovnosti. Kromě toho, že prostředek velmi dobře funguje, je také šetrný k pokožce i životnímu prostředí.

Lidé s citlivou pokožkou musí své prostředky na praní pečlivě vybírat. Důvodem jsou četné agresivní ingredience a chemicky vyráběné přísady, které následně pokožku dráždí. Vyrobit si vlastní prostředek ale přitom není nic složitého. Poděkuje vám nejen vaše pokožka, ale i planeta.

Vyrobte si vlastní tekutý prací prášek

Běžné mycí prostředky nejsou k planetě zrovna šetrné. Část z nich se v čistírně odpadních vod nikdy nerozloží – především konzervační látky, plnidla a vonné látky. Navíc se prodávají ve velkých plastových nádobách. Udržitelný, levný a ekologický gel na praní vyrobíte z věcí, které už nejspíš máte doma. Co budete potřebovat?

  • 4 lžíce sody na praní
  • 20 gramů tuhého mýdla
  • 20 gramů žlučového mýdla
  • 3 litry vody
Fotografie: Freepik

Můžete přidat i vonné éterické oleje, pokud se nechcete vůně úplně vzdát. Takto si vyrobíte ekologický prostředek bez zbytečných plastů, umělých vůní a znečišťujících látek. Všechny ingredience jsou biologicky odbouratelné a zdravotně nezávadné. Vlastní prostředek na praní můžete uchovávat v jakékoliv uzavíratelné nádobě.

Jak budete postupovat?

Nejprve nakrájejte nebo nastrouhejte tuhé a žlučové mýdlo na kousky. Tyto kousky důkladně promíchejte se sodou na praní. Přidejte 1 litr vroucí vody a míchejte, dokud se ingredience nerozpustí. Poté nechte výslednou hmotu asi hodinu vychladnout. Stejný postup opakujte ještě dvakrát – přidejte ke směsi litr vroucí vody, promíchejte a nechte vychladnout.

Pokud chcete mycí prostředek používat výhradně na bílé prádlo, vmíchejte ještě 4 lžíce kyseliny citronové. Pokud ho budete používat na barevné prádlo, kyselinu citronovou vynechte. V této fázi můžete také přidat éterické oleje. Jakmile hotový prostředek na praní vychladne, nalijte ho do připravené uzavíratelné nádoby. Na jeden prací cyklus budete potřebovat asi 100–150 ml tekutého pracího prostředku. Před každým použitím také prostředek promíchejte, aby se v něm netvořily malé hrudky.

Fotografie: Freepik

Vyrobit si můžete i klasický prášek a aviváž

Pokud dáváte přednost pracímu prášku, smíchejte 100 gramů nastrouhaného tuhého mýdla, 150 gramů sody na praní a 150 gramů jedlé sody. Můžete přidat i vonný olej a tuto směs používat jako klasický prací prášek. Na jeden cyklus praní budete potřebovat jednu až dvě polévkové lžíce.

Vyrobit si můžete i aviváž. Stačí naplnit prázdnou lahev jedním litrem vody, přidat 5 lžic kyseliny citronové, 20 kapek oleje z čajovníku a 20 kapek éterického oleje. Vše promíchejte a skladujte v uzavíratelné lahvi. Na jedno praní budete potřebovat 50–100 ml aviváže.

Nejen, že budete přesně vědět, co do své pračky přidáváte, potěšíte také svou peněženku. Výroba takového prostředku je totiž značně levnější, než kdybyste kupovali prací prášky a gely v supermarketu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]