Domácí aromaterapie pro dlouhé zimní večery a tipy na vhodné bylinky

Zima dokáže být hodně nevlídná, vlezlá, sychravá. Navíc se i poměrně brzy stmívá a počasí je celkově únavné, což nepřidá ani na fyzickém zdraví, ani na lepší náladě. Existuje tady však možnost, jak si dlouhé zimní večery zpříjemnit, a to pomocí vůně, přesněji řečeno pomocí aromalapmy a olejíčku.

Esenciální oleje nemusíte přidávat jen do aromalampiček, většinu z nich lze použít také do koupele nebo na příjemnou masáž. Některé bylinky lze použít i k přípravě čajů. Pokud si hodláte zpříjemnit dlouhé zimní večery, opatřete si tedy i několik esenciálních olejů a bylinek. Každá vůně se hodí pro jinou příležitost. Navíc období Vánoc je často spojeno se zvýšeným stresem, tudíž se vám některé mohou skutečně hodit.

Oregano

Oregano podporuje dobrou náladu, dokáže mimo jiné pomáhat od celulitidy a jiných otoků. Působí antisepticky a podporuje zdraví dýchací soustavy.

Pomeranč a citron

Pomeranč i citron se k zimě a k Vánocům skvěle hodí. Pomáhají dodat pocit svěžesti, zvednout náladu, podporují trávení, posilují imunitní systém. Klidně si připravte horký pomerančový nápoj a umocněte to přidáním éterického oleje do aromalampičky. Případně povařte kůru z pomerančů se skořicí a hřebíčkem – získáte úžasnou vůni. Velmi podobné účinky, jako kůra z pomerančů má i citron. Ten navíc ještě zvyšuje schopnost soustředění.

Levandule

Je známá pro své uklidňující účinky, pomáhá s lepším spánkem a zahání úzkost. Podporuje hojení drobných ran a stimuluje zažívání. Uvařte si čaj, použijte v aromalampičce nebo přidejte bylinky do koupele.

Růže

Růže navozuje příjemnou náladu, podporuje romantiku a na mnohé lidi působí i jako afrodiziakum. Prospívá pleti a zpomaluje stárnutí.

Bergamot

Má antidepresivní a uklidňující účinky, (ulevuje při nervovém napětí a úzkosti), pomáhá navíc tělu, aby se zbavilo zadržované vody.

Heřmánek

Pečuje o pokožku, vlasy, zmírňuje otoky, pomáhá při hojení ran. Zbavuje napětí, zmírňuje pocity smutku, celkově uvolňuje a zbavuje stresu.

Zázvor

Kromě toho, že stimuluje krevní oběh a zažívání, ulevuje od nevolnosti, pomáhá také s celkovým uvolněním. Přidat můžete do koupele, aromalampičky a připravit si lahodný zázvorový čaj.

Neroli

Zahání úzkost, stres, deprese, strach, zklidňuje roztěkanou mysl a navozuje lepší spánek. Použít lze i při péči o pokožku, kdy pomáhá v boji se striemi.

Šalvěj

Zmírňuje napětí a PMS potíže, včetně menstruačních křečí, pomáhá s gynekologickými potížemi. Působí sedativně na nervový systém, zbavuje psychického napětí, nervozity. Odstraňuje nerozhodnost, roztěkanost. Zklidňuje hyperaktivitu.