Na rozdíl od mědi, zinku, železa či dalších kovů, zlato časem nekoroduje. Přestože tedy nezreznou opotřebením, mohou se zlaté šperky nošením snadno ušpinit.
Žádný materiál není imunní vůči prachu, nečistotám nebo prašnému městskému prostředí. Jakmile si ovšem všimnete, že jsou některé vaše staré kousky zlata skutečně hodně zašlé, ještě to není důvod panikařit. Můžete jim poměrně jednoduše vrátit jejich původní lesk a zašlou slávu a nechat je opět svítit do všech stran. A je k tomu potřeba jen snadný recept sestávající z toho, co už stejně asi máte doma.
Jedlá soda a šperky, které šumí
Skvrny na zlatých špercích nejsou nevyhnutelnou součástí jejich používání. Kromě toho je hodně velký rozdíl mezi jemným a hloubkovým čištěním těchto předmětů. Navíc všechno, co ke skutečně důkladnému zákroku potřebujete, již máte – ve spíži u sebe doma. Konkrétně jde o jedlou sodu, která je známá vynikajícími bělicími a čisticími vlastnostmi. Když ji použijete správně, dostane se vašim starým šperkům opět nové svěžesti a lesku.
Nejdříve se ujistěte, že máte po ruce měkké hadříky, případně kartáčky s měkkými štětinami. Je to podstatné, jinak při čištění poškrábete povrch klenotů. Pak smíchejte lžičku sody a trochu vody. Podle obsahu vody vám vyjde roztok až pasta – a cílem je právě ona pasta. Tu pak naberte na hadřík a šperky pečlivě vyčistěte. Po dokončení už je jen stačí důkladně opláchnout vodou a osušit, nejlépe utěrkou z mikrovlákna.
Silná sestava bílého octa a citronové šťávy
Další dvě suroviny, které jsou vynikajícími pomocníky při jakémkoli čištění a úklidu. Pravděpodobně by v tomto úkolu obstály i jednotlivě, jejich spojení však zaručuje perfektní výsledek po všech stránkách. Smíchejte tedy lžíci citronové šťávy a stejné množství bílého octa. Do roztoku namočte měkký hadřík a pečlivě vyčistěte náramky, řetízky nebo prsteny. Roztok pak na klenotech nechte působit aspoň po dobu jedné hodiny.
Pak všechno pečlivě opláchněte vodou a osušte. Hlavně u členitých šperků dávejte pozor, aby vám část směsi nezůstala někde v zákoutí.
Kouzlo vroucí vody
Prosté vyvaření si spojujeme spíše se zdravotní dezinfekcí a sterilizací například obvazů. Stejná metoda však funguje i při čištění cenných kovů. V hrnci nechte jednoduše vařit vodu a přidejte do ní svoje šperky. Musí být zcela ponořené, občas tedy vodu promíchejte, aby se dostala opravdu všude. Obsah hrnce by se měl postupně zakalit a zešednout, což je důkazem funkčnosti postupu. Pak už zbývá jen nechat je oschnout někde v teple.
Obecně tato metoda funguje i na velmi znečištěné šperky, jen pozor na některé materiály. Jsou-li součástí klenotů perly nebo korály, je potřeba se vroucí vodě vyhnout. To samé platí pro jemné kameny. Lázeň je může poškodit a narušit jejich lesk. Nic takového ovšem nehrozí například diamantu.
Prevence špinění zlatých šperků
Předejít samotnému ušpinění je samozřejmě ta nejlepší cesta, jak se vyhnout budoucím problémům. Mějte na veškeré zlato či stříbro čisté pouzdro a pravidelně ho tam ukládejte. Vyhněte se také nošení šperků při práci či koupeli nebo jakkoli rizikových činnostech.
Zdroj: Eleganzaplus