Šetrné čištění koberců, díky kterému lze odstranit veškeré nečistoty a prach. Budou zářit čistotou a vonět celé týdny

Fotografie: Freepik

Koberce jsou k vidění v mnoha domácnostech. Lidé si je pořizují, aby zútulnili své obydlí. Jenže takový bytový doplněk vyžaduje i pravidelnou údržbu. V tkaninách koberců se totiž mohou usazovat nečistoty a rozmnožovat škodlivé mikroorganismy. Použít můžete k očistě přírodní metody.

Přírodní produkty, které pomohou s údržbou koberců

Aby vaše koberce opět zářily čistotou, nemusíte utrácet za čistící prostředky v drogérii. Vyzkoušejte jednu z těchto metod:

  • Jedlá soda a sůl: pokud se na vašem oblíbeném koberci vyskytla nedopatřením skvrna, posypte ji jednoduše směsí jedlé sody a jemné kuchyňské soli (namíchejte zhruba ve stejném poměru). Nechte působit asi dvacet minut a pak vysajte.
Fotografie: Freepik
  • Ocet: k projasnění zašedlého koberce dokonale poslouží obyčejný ocet. V jednom litru teplé vody rozmíchejte asi 20 mililitrů octa a houbičkou nebo hadříkem nanášejte roztok na koberec. Poté osušte suchým hadříkem. Ideální je provést údržbu venku, aby zápach octa vyvanul.
  • Čajové sáčky: s nečistotami hluboko ve tkaninách koberce si poradí i čajové sáčky. Z nich nejprve uvařte silný čaj. Pak čaj vyjměte, sáček roztrhněte a nasypte rozmělněné lístky na nečistoty. Až vše vyschne, použijte vysavač.

Při čistění koberce kromě jiného nepoužívejte tvrdé rýžáky a kartáče. Mohli byste tak poškodit strukturu tkaniny. Vhodné jsou ty s jemnějšími štětinami.

Babské rady, díky kterým také levně a účinně vyčistíte koberce

Pokud nechcete utrácet za čistící prostředky na koberce, můžete se inspirovat i některými z následujících babských rad. Babičky si zkrátka uměly poradit v jakékoliv situaci.

  • Posypte koberce kypřícím práškem. Ten máte zcela jistě ve svých zásobách, jestliže rádi pečete. Nechte působit přes noc a ráno vysajte.
  • Čmárance od fixy (znají především zasloužilé maminky nenechavých dětí) pak snadno odstraníte pomocí šťávy z čerstvého citronu.
  • Použijte čpavek na skvrny od krve. Nejprve však nečistotu na koberci navlhčete studenou vodou a posléze až přetřete amoniakem.
  • Rozlili jste nedopatřením na koberec ranní šálek kávy? Nemusíte si dělat těžkou hlavu. Stačí, když na skvrnu aplikujete perlivou minerálku a asi po pěti minutách vše přetřete čistým alkoholem (lihem).
  • Děsíte se při pohledu na olejovou skvrnu na oblíbeném koberci? Zasáhněte hned pomocí hladké mouky. Babičky ji standardně na tuk ve tkaninách používaly. Nasákne totiž do sebe mastnotu. Nakonec dočistíte klasickými čistícími prostředky nebo jen mýdlovou vodou.

Zdroj: BHG

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]