Ekologie je čím dál větší prioritou lidí napříč národy i sociálními vrstvami. Stále více lidí hledá návody, jak vyrobit čisticí prostředky bez chemie. Přesto, že trh je přímo zahlcen nejrůznějšími čisticími prostředky na nejrůznější použití, stále častěji se množí snahy lidí vyrábět si tyto přípravky sami.
Existuje pro to celá řada důvodů od ekologické šetrnosti a zdravotní nezávadnosti, až po zásadní finanční úspory, jimiž domácí výroba přípravků na čištění či praní znatelně uleví rodinnému rozpočtu. Navíc vlastní výroba těchto produktů je snadná, rychlá i zábavná činnost, která vás velmi snadno pohltí, a už nikdy pak nebudete chtít používat chemikálie nakoupené v obchodě.
Receptů na výrobu čisticích prostředků do domácnosti je plný internet. Na sociálních sítích i nejrůznějších diskusních fórech si zejména ženy, ale často také muži, vzájemně vyměňují rady a návody, jak vytvořit účinné preparáty z levných a snadno dostupných přísad, které jsou doslova za hubičku a navíc jejich výroba a plastové obaly nezatěžují životní prostředí, jehož stav začíná být na hranici udržitelnosti. Přinášíme vám několik nejosvědčenějších receptů, které si můžete vyzkoušet.
Octový čistič z citrusových slupek
Jedním z nejtradovanějších a nejoblíbenějších receptů na úklidové prostředky je octovo-citrusový čistič. Je vysoce účinný jak na běžné znečištění i dezinfekci proti mikroorganismům, tak i na odstranění odolné špíny, jako je mastnota, rez nebo vodní kámen.
K jeho vyhotovení si schovávejte slupky od citronů, pomerančů, mandarinek či grepů, které ve velké zavařovací sklenici naložte do octa a nechte stát alespoň 2 týdny a poté slijte do rozprašovače, který je pro dávkování čističe nejvhodnější. Slupky nemusíte vyhazovat, ale můžete je znovu zalít octem. Výhodou tohoto čističe je nejenom jeho vysoká účinnost, ale oproti jiným na bázi octa navíc příjemně voní po citrusových plodech.
Kromě slupek do roztoku ještě můžete přidat také tymián, který je účinným antibakteriálním činidlem. Proto v případě nutnosti důkladné dezinfekce povrchů v kuchyni či koupelně obohaťte svůj octový čistič o listy této rostliny, která vás mikroorganismů spolehlivě zbaví. A navíc krásně voní.
Dřevěné povrchy vyčistíte olivovým olejem
Nábytek a jiné povrchy z masivu či jiných dřevěných materiálů jsou vysoce citlivé vůči chemikáliím v čisticích přípravcích, a proto jsou speciální roztoky na dřevo také poměrně dost drahé. Podomácku si s tímto problémem můžeme snadno poradit díky surovinám, které máme běžně v kuchyni. Konkrétně se jedná o citronovou šťávu, ocet a olivový olej.
Směs z těchto přísad nalijeme do láhve, kterou uzavřeme a důkladně protřepeme. Pomocí jemného hadříku pak použijeme k čištění dřevěných povrchů, ze kterých kyselé šťávy snadno rozpustí nečistoty a olivový olej jeho povrch ochrání a osvěží.
Fotografie: Pixabay