Vlhčené ubrousky na úklid si snadno vyrobíte sami a navíc jsou bez zbytečné chemie

Vlhčené utěrky jsou skvělým pomocníkem v domácnosti. Ať už na běžný úklid nebo, když potřebujete rychle něco setřít. Bývají menší i větší velikosti. Bezvadně s nimi utřete prach, ale i kuchyňskou pracovní desku, vytřete lednici, mikrovlnnou troubu a dají se použít i na podlahu. Nemusíte za ně však utrácet, vyrobit se dají i doma, dokonce poměrně rychle.

K výrobě vlhčených ubrousků budete potřebovat

  • Roli papírových kuchyňských utěrek

  • Větší nádobu – do které se role vejde

  • 40 kapek esenciálního oleje v oblíbené vůni (růže, citrusy, levandule, tea tree olej či nějaký jiný)

  • 50 ml octa

  • 50 ml přírodního tekutého mýdla

  • 100 ml vysokoprocentního lihu

  • 300 ml destilované vody (použít lze i parfémovaná voda do žehliček) pak je však vhodné kombinovat správnou vůni éterického oleje

Jak na to?

Smíchejte veškeré uvedené přísady a nalijte do připravené nádoby

Vložte do tekutiny v nádobě roli kuchyňských utěrek, důkladně uzavřete a otočte dnem vzhůru

Nechte několik minut působit. Než utěrky nasají do sebe tekutinu a nádobu otočte zpět

Do víčka vyřízněte otvor, kudy budete vlhčené utěrky vytahovat

Ve finále vyjměte ze středu utěrek roli, aby zůstaly v nádobě pouze utěrky bez středové role

Tekutinou nasáté utěrky tahejte od středu role. První ubrousek protáhněte otvorem ve víčku, následně již můžete vytahovat a trhat jednotlivé kusy navlhčené utěrky

Jak vlhčené utěrky skladovat

Vlhčené utěrky skladujte zásadně v uzavřené nádobě, aby neosychaly. Jestliže máte dvě nádoby (menší a větší), pak tu menší s utěrkami vložte ještě do větší nádoby. Pokud takové dvě nádoby nemáte, můžete utěrky skladovat v nějaké originální nádobě, od vlhčených ubrousků, případně lze koupit plastové pouzdro pro tento účel. K dostání bývají v domácích potřebách či drogérii. Anebo mějte dvě víčka, jedno, které budete používat při úklidu – to s otvorem a druhé, které použijte po ukončení úklidu a nádobu důkladně uzavřete.

Takto si můžete vyrobit utěrky nejen na běžný úklid, ale také na ošetření zadečku miminka nebo desinfekci rukou, pokud hodláte cestovat. Ale i odličovací ubrousky a víte, že jsou bez zbytečné chemie. Jen změníte použité přísady. Pro menší velikost ubrousků, stačí roli rozříznout na dvě nebo tři části. Chcete-li větší velikost (třeba na vytírání podlahy a utírání větších ploch při úklidu), pak nechte původní velikost utěrek.

Obrázek: youtube, famiizuu