Předvánoční úklid bez stresu a v pohodě. Profesionální uklízečka prozradila, jak si jej usnadnit

Fotografie: Freepik

Většina lidí chce dokončit předvánoční úklid několik dní před Štědrým dnem. Je to pochopitelné, těsně před svátky chceme mít klid, nohy nahoře a očekávat příchod klidného, pohádkového období. Toto období ale také zahrnuje paniku a stres a občas i bezmocnost z nehotové práce. Abyste se tomu vyhnuli, připravili jsme pro vás seznam úkolů, které můžete řešit postupně.

Dva týdny před svátky

Kupte si předem všechny mycí prostředky, které obvykle používáte, abyste před koncem roku nemuseli stát ve frontách v supermarketech. Vrhněte se na:

  • Spižírnu
  • Kuchyňské skříňky
  • Lednici

Vyhoďte všechny staré věci, které už nejsou k jídlu. Všechno důkladně otřete a uspořádejte si potraviny v policích tak, jak je potřebujete k vaření. Nyní máte příležitost trochu pozměnit svou kuchyň, což už jste možná plánovali před delší dobou. Zároveň zjistíte, co máte nebo co vám naopak chybí na přípravu svátečního jídla. K tomu si můžete dohledat ve skříni sváteční příbory, ubrousky a ubrus, jež používáte jen na Vánoce. Budete také mít čas je vyprat a stříbro vyčistit.

Pak přijde na řadu sporák a trouba, to, čemu se tak dlouho vyhýbáte. Z trouby musíte odstranit všechny připálené zbytky jídel, jak po stranách, tak na dně.

Fotografie: Freepik

Stejně tak se budete muset vrhnout na chladničku a možná i mrazák. Přestože spousta těchto spotřebičů se v dnešní době nemusí manuálně odmrazovat, čistit se musí tak jako tak.

Potraviny, především ty, které obsahují hodně vody, jsou ideálními nástroji pro rozvoj plísní. Vyjměte veškeré jídlo, důkladně vytřete všechny nečistoty a poté vytříděné potraviny vraťte zpět. Při té příležitosti můžete zkontrolovat data expirace.

Fotografie: Freepik

Týden před svátky

Odstraňte nepotřebné předměty z kuchyňské linky, abyste si vytvořili dobrý prostor pro vaření. Prohlédněte si veškeré nádobí, které máte v kuchyni, zdali máte vše, co potřebujete pro pečení vánočního cukroví i přípravy štědrovečerní večeře.

Pokud vám něco chybí, máte ještě čas všechno dokoupit a vyhnout se šílenému předvánočnímu nakupování. Nechcete přece nic shánět den předem. Připravte si i zbytek bytu v tom smyslu, že si můžete protřídit skříně i například dětský pokoj.

Připravte se na nové věci, které dostanete pod stromeček, to především platí právě pro děti. Žádný byt ani dům není nafukovací, když přijmete něco nového, měli byste se zbavit něčeho starého. Nezapomínejte ani na koupelnu a toaletu. Vše důkladně vyčistěte, pokuste se soustředit i na místa, na která při běžném úklidu zapomínáte.

Jeden den před svátky

Uklízejte tak, jak běžně uklízíte. Veškeré věci, které nejdou moc vidět, jsou roztříděné a čisté, s takovou myšlenkou tedy můžete v klidu udělat běžný úklid, jako je utírání prachu, vysávání, mytí nádobí a tak podobně. Vyhoďte odpadkový koš, protože přes svátky se většinou vytvoří více odpadu. Poté si už jen nalijte šálek čaje nebo kávy, popřípadě si dejte sklenku vína, hoďte nohy nahoru a relaxujte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]