Domácí čistící směs na praní utěrek zaručí dokonalý výsledek

Utěrky patří snad do každé domácnosti. Potřebujeme je téměř každodenně, ale podle toho také občas vypadají. Jsou plné skvrn, staré, zašlé a často třeba i zapáchají. Utírat pak takovou utěrkou čisté nádobí se nám asi moc nechce. Určitě už jste si nesčetněkrát lámali hlavu, jak utěrky vyprat, aby nebyly flekaté, ale skutečně čisté. Bohužel samotné praní v pračce většinou nestačí. Řiďte se těmito tipy a konečně dosáhnete svého cíle.

Dodržujte tato pravidla

V prvé řadě se vyplatí řídit se těmito obecnými doporučeními:

  • Používejte je k utírání umytého nádobí, ale na špínu vezměte raději hadru nebo papírový ubrousek.
  • Před praním je nechte odmočit. Voda dokáže skvrny povolit a snadněji pak půjdou odstranit.
  • Měňte a perte je často. Utěrky můžete klidně měnit každý den – samozřejmě v závislosti na tom, jak moc je využíváte.
  • Žehlete je. Právě díky žehlení se vám podaří zlikvidovat všechny bakterie, které někdy mohou způsobovat onen nepříjemný zápach.

Účinná směs proti skvrnám

Pokud se vám stále nedaří skvrny odstranit, nebo utěrky použijete občas i k setření nějakého nepořádku, před praním je zkuste nechat odmočit v této směsi. Ta uvolní špínu a vy je pak snadno vyperete s běžným pracím prostředkem. Budete potřebovat:

  • 250 ml ethylalkoholu
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 2 lžíce pracího prášku
  • horkou vodu

Všechny ingredience smíchejte ve velkém lavoru, do kterého vložíte špinavé utěrky. Řádně je namočte a promíchejte, aby se čisticí prostředky mohly dostat přímo ke skvrnám. Nechte je odmočit několik hodin, ideálně přes noc. Další den ráno pak utěrky dejte do pračky a nastavte vyšší teplotu praní – u bílých utěrek se nebojte prát na 90 stupňů, u barevných pak na 60.

Existuje samozřejmě i řada jiných možností, ale tato je rychlá a spolehlivá. Na menší skvrny můžete použít třeba i žlučové mýdlo, které nanesete na skvrnu několik minut před praním. Utěrky vám takto vydrží déle v dobrém stavu a nebudete muset neustále kupovat nové, abyste se nestyděli před návštěvou.

Fotografie: Freepik