Orchideje jsou okrasou každého parapetu. Pokud mají správnou péči, odmění se vám krásnými květy. Toto domácí hnojivo jim dodá všechny potřebné látky.
Orchideje si mnozí zamilovali pro jejich krásné květy a nezvyklý vzhled. Jejich pěstování však není úplně nejjednodušší, protože orchideje jsou na některé věci citlivé. Spousta lidí proto jejich pěstování vzdala, protože se jejich orchidejím nedařilo. Vy se však určitě nevzdávejte. Kromě stanoviště s dostatkem světla je potřeba jim občas dopřát i výživné hnojivo. Nemusíte ale hned spěchat do obchodu. Tato domácí mléčná lázeň obsahuje mnoho prospěšných prvků, které budou vaše rostliny milovat.
Proč mléko?
Mléko obsahuje několik základních živin, které orchidejím prospívají, včetně vápníku, bílkovin a sacharidů. Tyto prvky přispívají ke zdravému vývoji kořenů, silnějším stonkům, bohatšímu olistění a větší produkci květů. Přírodní cukry přítomné v mléce navíc orchidejím poskytují zdroj energie a napomáhají celkovému růstu, odolnosti a vitalitě.
Jak připravit mléčné hnojivo
Použijte plnotučné mléko, protože má vyšší obsah tuku, a tedy i více živin. To smíchejte s vodou. Vyhněte se té z kohoutku, která obsahuje chlór. Použijte tedy destilovanou, filtrovanou nebo dešťovou vodu. Do větší nádoby nalijte půl litru vody a přidejte lžíci mléka. Pokud potřebujete více, poměr si upravte. Do vody s mlékem orchidej postavte asi na 15 minut. Poté ji vyjměte a nechte důkladně okapat.
Tuto zálivku můžete opakovat každé dva týdny nebo alespoň jednou měsíčně během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. V zimě však hnojení mlékem vynechejte. Vždy se pak ujistěte, že orchidej není podmáčená. Přemokření jí nesvědčí a vede k hnilobě kořenů. Mléčnou směs můžete použít i na listy orchidejí.
Ze slupek cibule je možné připravit dokonalé hnojivo pro papriky i rajčata
Mléčný roztok na listy
Smíchejte lžíci mléka se dvěma lžícemi vody. Namočte do tohoto roztoku vatový tamponek a otřete s ním listy orchideje. Mléko na listech vytvoří tenký film, takže se budou hezky lesknout. Zároveň však chrání listy před bakteriemi a plísněmi. Mléko také dokáže odradit mšice, které mléčný cukr nesnáší. Otírání listů můžete provádět každé 2 týdny. Podobnu službu na listech udělá i vymačkaná šťáva z kyselejšího jablka.
Zdroj: Vazhoznat