Perfektní hnojivo na orchideje vznikne z odpadu při vaření rýže. Vaše orchideje pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Někdy není potřeba kupovat předražené věci v obchodě, když ty domácí jsou ve většině případů zkrátka lepší.

I ty nejběžnější produkty obsahují všechny látky, které rostlina potřebuje. Patří mezi ně draslík, fosfor, dusík, uhlohydráty a hořčík. Těmto látkám se někdy říká „zlaté látky“ a jsou potřeba pro zdravý životní cyklus rostliny. Pokud tyto prvky budete správně používat, budete mít krásnou květinu po mnoho let.

Domácím zázrakem není nic jiného než rýžová voda

Máme pro vás zázračný odvar pro orchideje a jiné pokojové rostliny a květiny. Vlastně nejde o nic jiného než o vodu, ve které se vařila rýže. Ano, přesně ta voda, kterou většina z vás vylívá pryč.  Rýžová voda je plná vitamínů a živin, které rostliny potřebují, a to zejména během kvetení a růstu.

Fotografie: Unsplash

Tato voda obsahuje řadu látek, které najdeme i v kupovaných rostlinných hnojivech. Obsahuje vitamíny skupiny B (hlavně B1 a B2), dusík, fosfor, draslík, škrob, tuky a sacharidy. Kromě toho v ní jsou také živiny, které rostlina přeměňuje na energii, sílu a odolnost před různými škůdci.

Vodu stačí použít jednou za 20 dní

Rýžovou vodu můžete úplně bez problému skladovat v ledničce a používat ji, kdykoliv budete potřebovat. Bohatě bude stačit, když orchidej a jiné rostliny budete zalévat jednou za 15–20 dní. Nikdy ale rostliny nezalévejte studenou vodou, vždy ji nechte chvilku vytaženou z ledničky, aby měla pokojovou teplotu.

Připravit si rýžovou vodu je velice jednoduché

50 g rýže namočte do půl litru vody, nechte 24 hodin namáčet a poté sceďte. Tuto směs lze během vegetačního období použít pouze jednou, maximálně dvakrát za měsíc. Orchideje vodou zalévejte právě v období, kdy by měla kvést.

Fotografie: Pixabay

Pokud rostlina stále kvete a rostou nové výhonky, zalévejte dál. Jakmile se však kvetení zastaví, přestaňte se zaléváním. Během letních veder květiny zalévejte opravdu pouze jednou za měsíc. Pamatujte na to, že staré a nemocné květiny by se už neměly zalévat vůbec, nemá to cenu.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]